Železniční doprava

Vlaky mají mít lepší zabezpečení. České dráhy: Je moc drahé

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 26. 7. 2019
Téma:

Větší bezpečnost na železnici má zajistit jednotný evropský zabezpečovací systém. Tím mají být do šesti let vybaveny také vlaky Českých drah. Jenže zakázky za několik miliard korun státní dopravce ruší. Prý kvůli vysokým cenám, ty se však v nejbližší době měnit nebudou. Navíc je málo firem, které by systém dodaly.

Nehod na železnici přibývá. Drážní inspekce do června řešila 88 událostí. O 16 víc než loni za stejné období. Větší bezpečnost by měl zajistit evropský zabezpečovací systém ETCS. V řadě evropských zemí už ho dopravci zavedli. Povinný má být za šest let.

 

Srážka vlaků v Brně nebo ujetí vlaku na Vysočině. Tomu všemu by měl systém zabránit. V případě kolapsu strojvedoucího dokonce zastaví vlak. V Česku se ale jeho úplně zavedení odkládá.

 

Systém má mít víc než 400 vlaků, jenže České dráhy ho zatím objednaly jen do čtvrtiny z nich. Na mezinárodní koridory totiž bez nového zabezpečení žádný vlak nevyjede.

 

"Čtyři zadání jsme museli zrušit kvůli vysoké ceně," popsal osud dalších zakázek mluvčí Českých drah Radek Joklík. Ministerstvo dopravy vidí problém v nedostatečné kapacitě dodavatelů.

 

Výběrové řízení na šest zakázek za téměř pět miliard skončilo fiaskem. Zatím je podepsána jediná smlouva. Pendolina, railjety nebo city elefanty si na systém ještě počkají. Jak dlouho, nikdo neví. Instalace systému do jedné soupravy vyjde na 10 milionů.

 

 

Evropský systém zabezpečení zatím postrádají i vlaky Leo Expressu. Také kvůli vysoké ceně. Firma vzkázala, že náklady se mohou promítnout do ceny jízdenek.

 

Regiojet zatím novým systémem vybavil polovinu lokomotiv. České dráhy tvrdí, že do roku 2025 své vlaky přesto systémem vybavit stihnou.

Související témata:
pez TN.cz