Porušení předpisů

Vlastní matrace a oblečení pro Ratha byla chyba, tvrdí nejvyšší žalobce

David Rath
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
5.6. 2020 14:17
Téma:

Věznice v Teplicích podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana porušila předpisy, když nedávno odsouzenému bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi povolila za mřížemi vlastní speciální matraci a civilní oblečení.

"Předmětem kontroly byly tři oblasti: držení a užívání civilního oblečení, užívání vlastní zdravotní matrace v cele a délka pobytu v přijímacím oddílu Vazební věznice Teplice. Podle závěru této kontroly dozorový státní zástupce KSZ (krajského státního zastupitelství) v Ústí nad Labem došel správně k závěru, že ohledně držení a užívání civilního oblečení a vlastní zdravotní matrace odsouzeným byl porušen právní předpis," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

 

To, zda David Rath nebyl ve vazební věznici v Teplicích příliš dlouho, se bude dále řešit. "Nejvyšší státní zastupitelství uložilo státnímu zástupci KSZ v Ústí nad Labem, aby okolnosti pobytu odsouzeného na přijímacím oddílu ve Vazební věznici Teplice došetřil a na základě řádně objasněných skutkových okolností pečlivě zvážil, zda došlo k nedodržení právního předpisu," doplnil Malý.

 

Kauza matrace a džín se rozjela na přelomu roku, kdy se objevily informace o kontrole z pražského vrchního státního zastupitelství. Vězeňská služba dokonce následně vydala prohlášení, v němž tvrdila, že bývalý hejtman a poslanec rozhodně nemá žádné výhody nebo lepší zacházení než ostatní odsouzení.

 

 

"Výkon trestu bývalého hejtmana Davida Ratha se provádí standardním způsobem, což znamená, že je umístěn v běžné cele se standardním vybavením, stejně jako ostatní odsouzení. Žádné stavební úpravy ani výměna zařízení cely se neprováděly," napsala vězeňská služba na začátku ledna.

 

Ředitel věznice prý matraci povolil v dobré víře "z preventivních, zdravotních a humánních důvodů, do doby komplexního posouzení a vyhodnocení zdravotního stavu lékařem vazební věznice, aby se vlivem případné prodlevy zdravotní stav odsouzeného nezhoršoval."

 

Připomeňte si kauzu Davida Ratha v reportáži z konce ledna:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz