Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 6. 2018
Dovolená s ratolestmi

Vlastní pas musí mít už miminka! Na co pozor při cestování s dětmi

Matka s dítětem v letadle
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Pro děti platí při cestování jiná pravidla než pro dospělé. Týká se to především létání, ale také třeba cest s někým jiným, než jsou rodiče dítěte. Přečtěte si, na co si dát při cestování s potomky pozor.

Odjezdy na dovolené s dětmi bývají hektické a dramatické. Proto je dobré dopředu znát všechna pravidla, která musíte při cestování s nezletilými dodržovat. Na některá upozorňuje ministerstvo zahraničí, další připomínají cestovní kanceláře a aerolinky.

 

Výběr dovolené

Na to, že budete trávit dovolenou s dětmi, byste měli myslet už při jejím výběru. Dejte pozor na to, aby měly ratolesti dostatek možností, jak se při pobytu zabavit. Pokuste se vybrat dovolenou s dostatkem různorodých aktivit.

 

Doporučení na cestu

Kromě her si přichystejte také svačinu a dostatek pití, pokud je to možné. Nezapomeňte přibalit různé léky, například na nevolnost. Dobré je také vzít s sebou hygienické vlhčené ubrousky, abyste měli jistotu, že plochy, kterých se dítě dotýká, budou čisté.

 

Doklady

Dříve byli rodiče zvyklí mít děti "zapsané" v pasu. To už ale možné není, a tak potřebují už novorozenci vlastní cestovní doklad. Tím může být pas, nebo do některých zemí jen občanský průkaz. Platí pět let, ale jen za předpokladu, že dítě radikálně nezmění vzhled.

 

V případě, že dítě cestuje v doprovodu někoho jiného, než jsou rodiče nebo zákonní zástupci, může stát vyžadovat jejich písemný souhlas.


Zda je to nutné, zjistíte na jednotlivých zastupitelských úřadech. I kdyby dokument vyžadován nebyl, doporučuje ministerstvo zahraničí ho vyplnit a vozit s sebou. Kromě češtiny byste ho měli mít i v angličtině.

 

 

Cestování letadlem

Létání nezpůsobuje dětem žádné zdravotní komplikace, jak se mnozí rodiče domnívají. Naopak jde podle odborníků o nejlepší způsob cestování s dětmi, protože je nejkratší a nejzábavnější. Zvláště pokud vyberete místo u okýnka.

 

Koupě letenky

Děti do dvou let mají zpravidla letenku zdarma, případně s 90procentní slevou. Nemají ale nárok na vlastní sedadlo ani příruční zavazadlo. Samostatné sedadlo můžete zakoupit, dítě by ale v takovém případě mělo cestovat v autosedačce pro použití i v letadle.

 

Druhou kategorií jsou děti od dvou do dvanácti let, které už mají vlastní sedadlo a platí pro ně stejná pravidla jako pro dospělé. Letecké společnosti většinou nabízí letenky pro tuto věkovou skupinu se slevou 25 až 50 %.

 

Co můžete vzít na palubu

Pokud ještě svou ratolest vozíte v kočárku, můžete ho bez obav složit a zdarma přepravit jako samostatné zavazadlo. Tedy v případě, že je dítě mladší dvou let. S kočárkem většinou projdete přes bránu až ke vchodu do letadla, kde ho předáte personálu.

 

Speciální pravidla platí u většiny aerolinek pro přepravu dětské výživy. Je jasné, že zatímco dospělý krátký let bez občerstvení vydrží bez problémů, děti jsou na tom jinak. Při odbavení ale možná budete muset dát výživu potomkovi ochutnat. Na palubě letadla vám ji pak personál na požádání ohřeje.

 

 

Cestování bez doprovodu

Někdy prostě musíte pustit dítě samotné, třeba na jazykový kurz. Zjistěte si ale, jaké podmínky konkrétní společnosti udávají pro cestování mladších osob bez doprovodu. V minulých letech byl limit 12 let, v současnosti se ale často zvyšuje až na 14 či 16 let.

 

Jiné dopravní prostředky

Pokud se chystáte s dětmi třeba do Chorvatska dojet autem, připravte si dostatečné množství her a další zábavy. Děti se při delší cestě začnou rychle nudit a není to pak s nimi zrovna jednoduché. Dobré je také plánovat cestu přes noc, aby většinu času prospaly.

 

Cestování vlakem nebo autobusem byste měli pečlivě zvážit. Pokud není vlak nacpaný, snáší ho děti docela dobře. Mají dostatek pohybu a zabaví se míhající se přírodou. V autobuse je to horší, zvláště v tom dálkovém. Nevýhodou je především málo zastávek a nedostatečná volnost.

epa TN.cz