Zimní sporty

Vlekaři se chystají na "covid" provoz: Tohle všechno bude na horách jinak

Petr Zapletal
Petr Zapletal
16.12. 2020 21:01
Téma:

Už od pátku bude možné si na horách zalyžovat. Tedy s určitými omezeními. Například nebude možné odpočinout si ve vytopených restauracích nebo se ubytovat v hotelu.

Sotva ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil začátek sezóny, tam, kde to mráz jen trochu dovolil, se znovu rozjela sněhová děla. "Těch posledních deset dnů bylo opravdu nejistých a některé ty mrazivé noci jsme vynechali," přiblížil provozovatel lyžařského areálu Jan Dudek.

 

Letos ale bude všechno jiné. Sjezdovky zaplní jednodenní lyžaři. "Ty areály budou přeplněné i tím, že lidi nebudou mít kde bydlet. Takže budou dojíždět, brzy ráno vstávat, nedovedu si představit ty kolony," děsí se prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka.

 

Třeba Jihočeský kraj proto posílí skibusy. O víkendu jich vyjede hned pět, nově třeba z Jindřichova Hradce. Vyrážet na trasu budou každý víkend.

 

V areálech se během středy chystaly turnikety i koridory - kvůli dvoumetrovým rozestupům. "Pokud budou lidé stát v řadě nebo na lanovce, tak budou muset mít ochranu úst a nosu. Při jízdě z kopce toto nebude potřeba," uvedl provozovatel lyžařského areálu Jaroslav Vrzgala.

 

 

Jiné to bude i s občerstvením. S otevřením sjezdovek se totiž současně uzavřou restaurace a zůstanou jen výdejní okénka. "Jestli nám zakáží, že si nemohou lidé venku sednout ke stolu, tak kde si to sní. V autě? Každý neparkuje přímo pod sjezdovkou," zamýšlí se provozovatel lyžařského areálu Lubomír Orel.

 

Na začátek sezóny jsou připravené i půjčovny. Pracovníci v nich od rána třídili a skládali lyže do regálů. "Musíme prostě vydezinfikovat helmy, rukavice, boty tak, aby to bylo přichystané pro další zákazníky," popsal provozovatel půjčovny Josef Mikula.

 

I přes snahu vlekařů se v pátek a o víkendu otevře jen část areálů. Přírodního sněhu je totiž málo a teploty nad nulou na mnoha místech zhatily zasněžování.

pez TN.cz