Zimní počasí

Sníh se drží i v nižších polohách, a ještě se ochladí. MAPY SRÁŽEK

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:48
29.12. 2020 13:37
Téma:

Po velmi teplých Vánocích dorazilo do Česka menší ochlazení. Díky němu se sníh dokáže udržet nejen na horách, ale místy i v nížších polohách. Nic tak nestojí v cestě výletům do přírody. Jen lyžaři se kvůli vládním nařízením na sjezdovkách nevyřádí. Některé areály ale nabízejí vyžití pro děti na bobech či sáních. Jaké počasí nás čeká dál?

"Během noci na úterý napadl sníh zejména v Jeseníkách a Beskydech – na Šeráku napadlo 18 cm (celkem tam leží 20 cm), na Lysé hoře 13 cm (celkem tam leží 19 cm) a na Přimdě napadlo 8 cm (celkem leží 9 cm). Na Šumavě napadlo do 4 cm sněhu – na vrcholcích leží 20 cm. V Čechách stanice po ránu hlásily většinou od poprašku po 2 cm," uvedla v úterý po poledni na dotaz TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Aktuální situaci monitorovala reportérka Televizních novin v terénu:

Problém je ovšem v tom, že během dopoledne sníh taje, protože teploty stoupají k sedmi stupňům nad nulou. "Mrzne pouze v horských oblastech a sněhové vločky očekáváme dnes až od 700 m nad mořem. Také během noci na středu a ve středu bude sněžit pouze na horách, jen přechodně od 500 m bude padat déšť se sněhem, ojediněle i mrznoucí srážky – v tom případě se bude tvořit ledovka," varovala Honsová.

Hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům, Morava naopak bojuje s velkou vodou:

 

Je u vás sníh nebo jste za ním vyrazili? Pošlete nám fotky a videa na email zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

Přesto se v tomto týdnu dočkáme sněhu i v nížinách, i když ho nejspíš bude málo. Od Silvestra dál se totiž bude ochlazovat. Sněhové přeháňky ale budou podle Honsové slabé. "Podle výhledu počasí to vypadá, že sníh v nížinách ležet nebude nejméně ani celou první lednovou dekádu (prvních deset dní)," uzavřela Honsová.

 

 

Nejvíce sněhu hlásí aktuálně lyžařské areály, které ovšem z nařízení vlády kvůli nepříznivé epidemické situaci nesmějí vítat lyžaře. Například ve středočeském Monínci leží asi 60 centimetrů sněhu, ale užijí si ho jen děti sáňkující na Hotelové sjezdovce.

 

Půl metru sněhové pokrývky hlásí i Pec pod Sněžkou. "V provozu pouze kabinková lanovka Černohorský Express v Janských Lázních a sedačková lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou - a to pro pěší. Až připadne sníh, tak i pro běžkaře. U horních stanic obou lanovek budou moci rodiny s dětmi využít zasněženou plochu pro bobování nebo krátké sáňkování," píše se na stránkách lyžařského areálu.

 

Z dalších horských středisek hlásí podle portálu České hory 15 až 30 cm sněhu třeba Malá Úpa v Krkonoších, 20 až 40 centimetrů Karolinka v Beskydech a až 60 centimetrů jihočeské Lipno.

 

Mapy srážek na následující dny:

 

GALERIE: Srážkové mapy od 29. prosince do 1. ledna 2021

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Srážková mapa - úterý 29. prosince

 

 

 

 

Související témata:
TN.cz