Plzeňská voda

Voda nad zlato: Plzeňští si od ledna pořádně připlatí za vodné i stočné

Jan Socha
Jan Socha, Kristýna Vondřichová
10.12. 2019 17:44
Téma:

Lidé v Plzni budou mít od příštího roku dražší vodu. Radní města schválili, že budou platit o 12 procent více než letos. Voda zlevní až v dubnu, kdy začne platit nižší DPH za vodné a stočné.

Od ledna budou obyvatelé Plzně platit za kubík vody o zhruba deset korun více, než platí nyní. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu na den tak jeden Plzeňan měsíčně za vodu zaplatí přibližně 265 korun. Dnes je to zhruba 247 korun.

 

Zdražení vody odsouhlasili radní města v pondělí. Podle nich souvisí s nárůstem provozních nákladů vodárny ve městě, inflací nebo s vyššími investicemi do vodárenské infrastruktury.

 

 

Peníze chce město vložit do výstavby vodovodů v Malesicích, Výsluní a dalších místech, kde mají obyvatelé od loňska problém s vysycháním studní. "Situace u nás je dramatická, vysychá tam jedna studna za druhou," řekl starosta městské části Malesice Aleš Tolar.

 

Plzeň zvýšila cenu vodného a stočného naposledy loni, a to kvůli inflaci. Tehdy cena za vodu vzrostla o 2,6 %. Podle radních není aktuální zdražení nijak dramatické. Ceny budou platit od ledna do dubna příštího roku.
 

TN.cz