Cestujeme bezpečně

Voda za 120, nocleh za tisíce. Na levné Chorvatsko zapomeňte

Téma:

Jedním z důvodů, proč je Chorvatsko mezi českými dovolenkáři tak oblíbené, jsou tamní příznivé ceny. To se teď ale začíná měnit a v hlavní sezóně bývá v Chorvatsku dráž než třeba v Německu. Za půl litru vody zaplatíte přes 120 korun, za nocleh až 12 tisíc.

Každý rok do Chorvatska míří statisíce Čechů. Kromě teplého podnebí, čistého moře a relativní blízkosti dovolenkáře láká také z důvodu poměrně nízkých cen. Ty jsou po většinu roku srovnatelné s těmi českými, v letní sezóně se ale rychle zvyšují.

 

Podle portálu dnevnik.hr budou muset turisté sáhnout hluboko do peněženky především kvůli ubytování a jídlu. Sehnat nocleh za méně než 200 kun (zhruba 700 korun) je podle tamních reportérů téměř nemožné.

 

Ceny lépe vybavených apartmánů na pobřeží dosahují podle chorvatských médií až 3500 kun (asi 12 tisíc korun) a v hotelech až 36 tisíc kun (125 tisíc korun). Dražší jídlo vás nečeká jen v luxusních restauracích. Jeden kousek pizzy u stánku vás na turisty oblíbeném ostrově Hvar vyjde na 70 až 90 kun (250 až 310 korun), píše Dnevnik.

 

Půllitr vody v kiosku stál reportéra 35 kun (asi 120 korun) a káva kolem 40 kun (140 korun). Koktejl na pláži Palmižana, což je nejstarší a nejznámější výletní místo na Hvaru, si údajně koupíte za 150 až 370 kun (520 až 1300 korun) a rizoto v běžné restauraci až za 350 kun (1200 korun).

 

 

Obyvatelé chorvatských ostrovů odhadují, že i v supermarketech jsou v hlavní sezóně ceny zhruba o 30 procent vyšší než na pevnině. S postupem na jih navíc úměrně rostou. Více zaplatíte také za vstupné na různé atrakce včetně krasových jeskyň.

 

Podle vládních statistik přitom počet turistů na některých místech Chorvatska na začátku července ve srovnání s uplynulými roky klesl. Méně dovolenkářů je například v Crikvenici nebo Opatiji, na Zadaru je počet zatím přibližně stejný jako loni.

 

Analýza cen Slovenského farmářského družstva, který publikovala televize Markíza, je ale naprosto odlišný. Průměrné ceny jsou podle ní srovnatelné s těmi českými.

Do Chorvatska odhadem vyrazí přes 800 tisíc Čechů. Podívejte se na reportáž z konce června:

epa TN.cz