tragédie na ostravici

Vodáci kritizují otce dívky, jež zemřela po pádu z raftu. "Zvolil špatnou loď!"

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
22.6. 2020 20:04
Téma:

Obrovská tragédie, kterou způsobila velká nerozvážnost a zřejmě špatné plavidlo - tak komentují zkušení vodáci převrácení raftu se třemi lidmi na Frýdecko-Místecku, po kterém zemřela teprve osmiletá dívenka. Na rozbouřenou řeku vzal své dvě nezletilé děti otec. Holčičku nezachránila vesta ani helma. Vyšetřování stále probíhá a případem se zabývá policie.

Do raftu v neděli otec posadil své dvě děti ve věku 15 a 8 let, a to i přesto, že se po celém kraji zvedaly hladiny řek a meteorologové varovali před nebezpečím. Nasedli v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku a vydali se po proudu. Po pár kilometrech, kousek od soutoku řeky Ostravice a Morávky, která v tu dobu dosahovala prvního povodňového stupně, se raft převrátil.

 

Všichni tři zmizeli pod vodou. Otci a starší dceři se podařilo dostat na břeh, mladší dívku ale rozbouřená řeka odnesla. O kousek dál pak z koryta hasiči vytáhli její bezvládné tělo. "Tým záchranářů ihned začal s rozšířenou resuscitací, dítě bylo zaintubováno a jeho dýchání zastával ventilátor," popsal akci mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

 

Po 45 minutách se dívku podařilo oživit, v kritickém stavu ji převezli do Fakultní nemocnice Ostrava. Odtud později přišla smutná zpráva - dívenka zemřela. "Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení v souvislosti s trestnými činy proti životu a zdraví. Konkrétní trestný čin vyplyne ze závěrů prověřování," řekla mluvčí policie Karolína Bělunková.

 

Běsnící vodní živel má na svědomí další životy kvůli povodňové turistice:

 

 

Vzhledem k citlivosti případu policie další podrobnosti nesdělí. Vodáci hazardování otce nechápou. Podle nich jet s dětmi na rozbouřenou řeku byl holý nesmysl. "Osobně si myslím, že je to velká lidská tragédie a jako otce dvou dětí mě to moc mrzí," prohlásil předseda vodáckého spolku Campanula z Ostravy Adam Šindler.

 

Co vám hrozí za sjíždění rozvodněné řeky se dozvíte v reportáži:

 

Navíc otec údajně zvolil i špatnou loď. "Byla to turistická pálava, která nemá vylévací otvor a není vhodná na divokou vodu. Není na povodňovou vodu vůbec stavěna," dodal Šindler. Za neodpovědné hazardování s životy svých dětí lidé otce odsuzují i na sociálních sítích.

 

Jaká pravidla dodržovat při sjíždění vody:

 

Kateřina Sejková TN.cz