Nebezpečné jezy

Vodáci, pozor na jez! Nebezpečné úseky mají na svědomí desítky životů

Filip Pultar
Filip Pultar
4.7. 2020 21:43
Téma:

Každým rokem se na řeky po celé republice vypraví asi 600 tisíc vodáků. Letos jich ale zřejmě bude ještě víc, ať už kvůli omezenému cestování do zahraničí, nebo proto, že vody je v řekách víc než poslední roky. Jenže na ně čeká také 120 životu nebezpečných jezů.

Jez, vodní dílo, které slouží k regulaci vodního toku, nebo spád vody pomáhá při výrobě energie. Jenže pro vodáky je sjetí jezu také velkým lákadlem. Často to ale skončí tragicky.

 

"Pod jezem voda utvoří válec, který se točí dokola a co chytne, nepustí třeba i dlouhé minuty," popsal Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.

 

 

Jezů, které dokážou chytit a utopit člověka během několika minut, je v České republice 120. Jez Pilař má už 40 smrtelných zářezů. Kdo se tam jde koupat, nebo chce třímetrový jez skočit s lodí, velmi riskuje.

 

Vodáci se proto spolu s jednotlivými povodími snaží na smrtelná nebezpečí upozorňovat a u jezů instalují záchranné prvky.

 

 

"Děláme tam schůdky pro tonoucího nebo pro hasiče, instalujeme tam záchranářské podkovy, lana, cedule na nebezpečí upozorňující," říká Jiří Petr z Povodí Labe.

 

Přesto každým rokem lidé ve vodním válci tonou. Jez ve Zlíči vypadá nevinně, kousek za ním je jen několik desítek centimetrů vody, ovšem i na něm už umírali lidé.

 

 

Když minulý týden v Ústí nad Orlicí spadl pod jez na Tiché Orlici 22letý mladík, kamarádi mu záchrannou podkovu hodili, jenže chybělo lano, které ukradli zloději. "Mohlo ho to zachránit," říká Ptáček.

 

Podkovy, lana i cedule zmizí z jezů několikrát za sezónu a vodáci volají po přísnějším potrestání. Zatím zlodějům hrozí jen pokuta.

 

 

Na nebezpečném jezu v Cacovicích na řece Svitavě záchranářská podkova je, bohužel zloději ji už několikrát ukradli. U jezů na Úpě, Malši nebo Svitavě dnes záchranné prvky jsou, otázka je, jak dlouho tu vydrží.

1
2
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
kvo TN.cz