Drahá voda

Voda brzy zdraží napříč republikou. O kolik víc nás bude stát?

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
28.11. 2020 20:16
Téma:

České domácnosti si v příštím roce připlatí za vodné a stočné v průměru o pět procent. A paradoxně kvůli tomu, že je malá spotřeba vody. Vodárenské firmy tvrdí, že v uzavřených podnicích se nespotřebuje téměř žádná voda a náklady zůstávají stejné.

Češi budou muset od příštího roku sáhnout hlouběji do svých peněženek. Za vodu některé domácnosti zaplatí až o několik stovek víc než letos. Lidé jsou z toho rozčarovaní – většina namítá, že ani současná cena za vodu není právě nízká. Jiní si nejsou jistí, kde peníze navíc vezmou.

 

Plzeň od ledna příštího roku počítá se zdražením vodného a stočného o necelých pět procent. Za kubík tak místní zaplatí necelých 90 korun bez daně. O pět procent zdraží například také Kroměřížsko nebo Trutnov. Tam od nového roku bude stát metr krychlový přes 83 korun.

 

"Je to v podstatě zejména důsledek koronavirové krize, kdy dochází k poklesu spotřeby pitné vody, i k tomu, že se odvádí méně odpadní vody," vysvětluje mluvčí plzeňských vodáren Dana Veselá.

 

 

Od nového roku voda zdraží také v Pardubicích, bude to o čtyři procenta. Za kubík zákazníci zaplatí 98 korun. Pokles ve spotřebě vody pocítily vodárenské společnosti v době koronaviru zejména u restaurací, škol, nebo uzavřených sportovišť - a to o několik desítek tisíc kubíků.

 

"Obyvatelé města Brna zaplatí v roce 2021 za jeden metr kubický, to je tisíc litrů vody, 85 korun a 21 haléřů," řekla Renata Hermanová, mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací.

 

Jihlavané za kubík vody platí téměř sto korun. Příští rok se tam zdražení neplánuje. Celorepublikový průměr vodného a stočného se pohybuje kolem 90 korun za kubík. Hlavní město jednání o ceně teprve čeká. Už teď je ale jasné, že se cena vody navýší minimálně o inflaci.

 

 

"V hlavním městě zatím nebylo rozhodnuto o zvýšení cen vodného a stočného na příští rok, vyjednávají dvě společnosti, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a Pražská vodohospodářská společnost, a vše musí posvětit ještě rada hlavního města Prahy," tvrdí mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

 

Kromě hlavního města stále nemá jasno například Moravská vodárenská. Pod ní spadají města Olomouc, Prostějov a Zlín. Stejně tak ještě čeká jednání i Ostravskou vodárenskou společnost.

kvo TN.cz