upít se k smrti

Vodou se můžete i otrávit. Dejte si pozor, kolik jí vypijete! PŘÍZNAKY

Pití vody
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Od malička nám vtloukali do hlavy, že pít je velmi důležité a v létě to platí dvojnásob. Už nám ale zapomněli říct, že vypít velké množství vody najednou nás může přivést do pořádných problémů.

Pravidelný pitný režim je extrémně důležitý - dostatek tekutin zbavuje tělo škodlivých toxinů, je prevencí proti únavě, zvyšuje výkonnost, brání vzniku ledvinových kamenů a má ještě spoustu dalších tělu prospěšných funkcí.

 

Dehydratace se projevuje únavou, bolestí hlavy, oschlými rty, tmavě žlutou močí, zácpou či škytáním při jídle. Obzvlášť v létě je dostatečný přísun tekutin životně důležitý. Příliš velké množství vody vás ale může stát i život.

 

Vodou se zkrátka můžete upít k smrti. Především při vyšším fyzickém výkonu může u člověka vyvolat tzv. hyponatremii, při níž výrazně poklesne koncentrace sodného iontu v krevní plazmě. Způsobuje ji nadměrný příjem tekutin v krátké době. Ledviny potom nestíhají tak rychle filtrovat vodu z krve a tělo se začne zavodňovat. Mozkové buňky si s naředěnou krví s minimem rozpuštěných solí nedokážou poradit, dochází k otoku mozku, zástavě dechu a dokonce i smrti.

 

 

Problémem je, že při zvýšeném výkonu nebo stresových situacích jsou ledviny schopny vyloučit daleko menší množství moče. A tak i když se člověk potí, rychlé vypití třeba jen jednoho litru může vody může mít katastrofální důsledky.

 

Je tedy důležité kontrolovat, kolik vody vypijeme a kolik jí vyloučíme. Obecně platí, že tělo si prostřednictvím žízně samo řekne, kdy vodu potřebuje, v extrémních situacích, jako je například běh na dlouhou trať nebo užívání extáze, ale toto pravidlo neplatí.
 

Jak se projevuje otrava vodou:

- bolesti hlavy, slabost, poruchy chůze, malátnost, závratě

- nevolnost, bolesti břicha, zvracení

- zvýšený krevní tlak, slabý pulz

- podrážděnost, dezorientace, ztráta vědomí

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HAZARD SE ŽIVOTEM? Měsíc pil 4 litry vody denně! Neuvěříte, jaké to mělo důsledky

Jak často bychom se měli umývat? Tohle vás šokuje!

Související témata:
mom TN.cz