Zajímavá data

Vojáci i opraváři. Expert zjistil, čím se nejčastěji živí sérioví vrazi

Napadení nožem - 2
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ilustrační snímek
Téma:

Pokud tipujete, že sérioví vrazi pracují nejčastěji jako hrobníci nebo třeba řezníci, aby mohli ukájet své násilné sklony, jste vedle. Podle experta, který se násilníkům profesionálně věnuje, ukazují data za poslední půlstoletí na úplně jiná pracovní odvětví.

Profesora kriminologie Michaela Arntfielda téma zaujalo natolik, že o pracovních návycích sériových vrahů dokonce sepsal knihu nazvanou Murder in Plain English (Vražda srozumitelně).

 

Arntfield studoval vzorce chování vrahů za uplynulých 50 let. A mimo jiné zjistil, že násilníci tíhnou k některým povoláním častěji než k jiným, píše britský Daily Mail.

 

Ve své knize profesor vyjmenoval více než deset povolání, která sériové vrahy často táhnou. Z velké části jde o manuální profese, zatímco jindy jde o zaměstnání, která souzní "se zabijáckými instinkty některých lidí".

 

 

"Je to kombinace pohybu, moci a také toho, že řada těchto povolání současně uspokojuje skrytá nutkání či sexuální impulzy, které mohou pohánět vrahy k jejich zločinům," vysvětlil Arntfield.

 

Některá "vražedná" povolání jako řízení náklaďáku nebo obsluha na čerpací stanici navíc vrahům poskytují přístup k potenciálním obětem.

 

A jaká povolání to tedy jsou? Autor knihy je dělí podle míry nároků na kvalifikaci a možná vás překvapí, jak moc jsou některá zaměstnání běžná.

 

Kvalifikovaná povolání


Letecký mechanik
Obuvník/ Specializovaný opravář
Čalouník


Povolání s částečnou kvalifikací


Lesní dělník/ arborista

Řidič náklaďáku
Vedoucí skladu

 


Nekvalifikovaná povolání


Manuální pracovník (například stěhovák)
Hotelový portýr
Obsluha na benzínové pumpě


Povolání ve státní správě a velkých institucích


Člen policejních/bezpečnostních složek
Příslušník armády
Církevní hodnostář

pez TN.cz