Moderní výbava

Vojáci mají nový virtuální simulátor. Pojmenovali ho po padlém kolegovi

Český voják
Zdroj: Profimedia
Nový virtuální simulátor je k nerozeznání od reality - ilustrační snímek.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 18. 10. 2020
Téma:

Táborský 42. mechanizovaný prapor má novou "hračku". Tamní vojáci mohou nově cvičit na supermoderním virtuálním střeleckém simulátoru. Nejmodernějšímu trenažéru přezdívají Mates, na památku zesnulého kolegy a kamaráda, který se mezi vojáky proslavil jako výtečný střelec.

Podle vyjádření členů praporu pro web NATOaktual má simulátor obrovské množství funkcí. Patří k němu obrovské projekční plátno, lasery i vysokofrekvenční kamery. Přezdívku získal podle Martina Marcina, který před dvěma lety padl v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka.

 

I jemu kolegové a přátelé v uniformách přezdívali Mates. Podle jejich slov byl vynikající střelec. Střelecký simulátor pochází z dílen české pobočky firmy Saab ze Slavkova u Brna. S počítačovými střílečkami a videohrami ale nemá nic společného – dokonce ani s trenažéry, kteří čeští vojáci využívali doposud.

 

 

Zážitek z nového simulátoru je od reality prakticky nerozeznatelný – výstřely, a dokonce i zpětný ráz zbraně, jsou stejné jako při nasazení v terénu. Jednu stěnu tréninkové místnosti pokrývá projekční plátno, na které speciální promítač promítá různé taktické situace i typy terčů.

 

Vojáci mohou trénovat prakticky se všemi ručními zbraněmi, které jednotka má. Cvičné zbraně mají stejnou hmotnost i proporce jako originál a jsou tak maximálně autentické. Každá zbraň má v sobě zabudované polohové senzory, díky kterým lze sledovat, jak voják mačká spoušť a jestli zbraň při použití například nenaklání. Simulovat umí dokonce i závadu.

 

 

Podle zástupce velitele praporu Jana Paříka je provoz nového simulátoru také mnohem levnější a bezpečnější než ostrý výcvik. "Oproti výcviku s ostrou municí je nesrovnatelně bezpečnější a hospodárnější. Během ostrých střeleb třeba šesti lidí, pokud použijeme všechny zbraně mechanizovaného družstva včetně kulometu a RPG, jdou náklady do desítek až stovek tisíc korun, podle počtu vystřílené munice," vyčíslil.

 

Simulátor má jednotka k dispozici teprve od října – jako úplně první v české armádě. Supermoderní výcvikový trenažér má za několik týdnů dostat také 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích na Přerovsku. "Dukelská" brigáda je podle informací ministerstva obrany jedním z klíčových prvků českých pozemních sil.

TN.cz