Doupovské hory

Vojáci stále odstraňují nebezpečné chemikálie! Už téměř čtyři měsíce

František Nyklas
František Nyklas
Publikováno 5. 8. 2020
Téma:

Už téměř čtyři měsíce odstraňuje armáda nebezpečné chemikálie z oblasti bývalého vojenského chemického cvičiště v Doupovských horách na Karlovarsku. Generální štáb stále odmítá zveřejnit, o jaké chemikálie se jedná. Na pozemku vypůjčeném od obce, které inkriminovaný prostor patří, mají vojáci zůstat minimálně do září.

Podle informací TV Nova měl obaly s neznámými látkami najít hledač s detektorem kovů. To bylo v dubnu letošního roku. Po prvním průzkumu policistů bylo zřejmé, že může jít o nebezpečné látky. Celou oblast později armáda uzavřela.


O nebezpečném odpadu majitele inkriminovaného pozemku - obec Lučiny - jako první informovala policie. Starostka se obrátila na ministra obrany.


"V dopise jsem žádala průzkum celého území, tedy bývalého chemického cvičiště. Zároveň jsem chtěla, aby tam byla provedena sanace. Následně jsme museli vojsku pozemek vypůjčit, aby mohli provést sanaci,“ informovala starostka Jarmila Bošková.

 


Do Doupovských hor najela technika, včetně vojenských chemiků. Ti zahájili průzkum a likvidaci chemikálií. O jaké se jedná, generální štáb armády stále odmítá sdělit.


"Vzhledem k tomu, že stále pokračují úkony trestního řízení vojenskou policií, v tomto případě nemůžeme stále ještě sdělit seznam látek, které byly v místě nalezeny,“ řekla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.


Nyní už vojáci na cestě k bývalému chemickému cvičišti nestojí, ale dali sem provizorní značku se zákazem vjezdu a vstupu. Je tam také natažená páska.


Vojenské cvičiště sloužilo v 70. a 80. letech minulého století tehdejší Československé lidové armádě. Vojáci mají na místě zůstat ještě minimálně dva měsíce.

ls TN.cz