Ministr zdravotnictví

Pirk, Šmucler, Žaloudík a další kritici reagují na Vojtěchův konec

Pavla Franzkiová
Pavla Franzkiová
Publikováno 21. 9. 2020
Téma:

Přední čeští lékaři hodnotí práci ministra Adama Vojtěcha (za ANO) různě. Někteří ho chválí za jeho přínos zdravotnictví, jiní ho kritizují za jeho reakci na pandemii. Pro většinu z nich ale jeho odchod překvapením nebyl.

Mnozí Vojtěchův krok chápou a možná i čekali, že odejde dřív. "Já se panu ministrovi nedivím, protože bohužel populace je rozštěpena na dvě poloviny. Jedni ho chválí, druzí mu nadávají,“ tvrdí kardiochirurg Jan Pirk.


"Tlak na Adama Vojtěcha byl dlouhodobě obrovský, měl jsem v poslední době určité indicie, že už to začíná definitivně přesahovat jeho míru únosnosti a osobně jsem měl obavu, aby z toho neměl zdravotní potíže. Obracely se proti němu problémy, za které přímo ani nemohl, ale tak to už ve světě politiky chodí,“ zhodnotil epidemiolog Rastislav Maďar.


Vojtěch si za svou práci vysloužil i chválu. "Byl ministrem pacientů, V tuto chvíli je připravena řada reformních kroků k tomu, aby se péče o pacienty zlepšila. Bojím se, aby to nespadlo pod stůl,“ doplnil zubní lékař a šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.

 


"Já si myslím, že to byl jeden z těch lepších ministrů. Myslím si, že je to velmi slušný člověk, se kterým se velmi dobře spolupracovalo,“ řekl senátor a uznávaný lékař Jan Žaloudík (ČSSD).


Na druhé straně se objevují i hlasy, podle nichž měl odstoupit už na jaře, jelikož svou práci nezvládal. "Z mého pohledu ztratil morální právo na to být ministrem v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy buďto vědomě lhal nebo šířil nepravdy, které mu podstrčili jiní,“ tvrdí internista a prezident České lékařské komory Milan Kubek.


"Zatím tam ještě čtyři roky nikdo nevydržel. Sám jsem byl překvapen, ani jsem nevěděl, že ráno bude ta tisková konference,“ vylíčil ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Zhodnotit Vojtěchovu práci však nechtěl.

TN.cz