Zvuky z vesmíru

Volají nás mimozemšťané? Vědci zachytili podivné signály

Radioteleskopy
Zdroj: Profimedia
Radioteleskopy
Téma:

Už déle než rok pozorují astronomové podivné signály, které přicházejí ze sluneční soustavy pojmenované HD 164595. Ta je od nás vzdálena 95 světelných let. Podle vědců sice může jít o přírodní úkaz, astronomové ale požádali agenturu, která se zabývá hledáním mimozemského života, aby signály prověřila!

Signály podle listu Daily Mail poprvé zachytili astronomové ze stanice ruské akademie věd v oblasti Zelenchukskaja radioteleskopem typu RATAN-600. Podle všeho pocházejí ze sluneční soustavy HD 164595 v souhvězdí Herkula.

 

Ta je podle vědců zajímavá tím, že hvězda připomíná naše Slunce. Je ale přibližně o 100 milionů let mladší, než naše hvězda. Kolem ní obíhá minimálně jedna planeta připomínající Neptun. Podle vědců mohou být v soustavě také další, zatím neobjevené, planety.

 

Signál, který již přes rok vědci sledují, může být přírodního původu. Například gravitační pole hvězdy může posilovat a odrážet signály odjinud. Vyloučeno není ani to, že by zrcadlilo signál přímo ze Země. Astronomové se přesto obrátili na projekt SETI, tedy Hledání mimozemské civilizace, aby signály prověřil.

 

"Nikdo netvrdí, že je to práce mimozemské civilizace, ale určitě je to hodné dalšího výzkumu," uvedl astronom Paul Gilster.
Pokud by signál pocházel od mimozemské civilizace, muselo by se jednat o vyspělou rasu, která je schopna využívat veškerou energii v solární soustavě. Vědci si tak kladou otázku, zda je vůbec moudré se snažit takové civilizace kontaktovat.

 

 

"Kdyby nás navštívili mimozemšťané, výsledek by byl obdobný, jako když Kolumbus přistál v Americe. A to pro původní obyvatele Ameriky dobře nedopadlo," varoval před časem známý fyzik Stephen Hawking.

 

Astronomové ale poukazují na to, že taková civilizace by byla mnohem starší a také technicky vyspělejší než my a s takovým technologickým vývojem by jistě byla přátelská a mírumilovná.

vbo TN.cz