Češi budou mít 21 křesel

Volby do EU: Politici mají poslední možnost nahlásit své kandidátky

Téma:

Strany a hnutí mají dnes poslední možnost nahlásit kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Pro české kandidáty je vyhrazeno celkem 21 křesel. Volby se v Česku konají 24. a 25. května.

V pořadí už deváté volby do Evropského parlamentu se budou v zemích unie konat od 23. do 26. května. V Česku se bude volit teprve počtvrté. Poslední volby se konaly v roce 2014. Tehdy po čtyřech křeslech získalo hnutí ANO, ČSSD a koalice TOP 09 a STAN. Další tři si vybojovali lidovci a komunisté, po dvou občanští demokraté a jedno připadlo Straně svobodných občanů.

 

Dnes je poslední termín pro odevzdání listin i pro nahlášení transparentního účtu s výdajovým limitem 50 milionů korun. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran zatím eviduje 27 volebních subjektů.
 

 

 

Volby totiž tentokrát řadu politiků motivovaly k založení nových stran. Mimo tradičních stran se objevily například hnutí jako HLAS, BOS, Strana nezávislosti, Alternativa pro ČR, Evropa společně nebo například Vědci pro Českou republiku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kristýna Šimánková/mj TN.cz