předvolební kampaň

Volby se blíží. Strany nabírají zahraniční agenty a celebrity

Téma:

Do říjnových voleb zbývá ještě více než půl roku. Už teď je ale jasné, že to bude tvrdý boj. A žádná ze stran ho nechce podcenit. Ukazují to třeba stále ostřejší události posledních dní, hlavně mezi hnutím ANO a ČSSD. Strany se ale věnují i přípravě svých kampaní a často si přitom berou na pomoc zahraniční agentury, nebo známé tváře.

Billboardy, plakáty, koblihy, placky nebo guláš. To všechno už zhruba za devět měsíců opět zaplaví Česko. Na to se musí politické strany pořádně připravit - a stále častěji teď při tom sází na pomoc zahraničních poradců.

 

Například ODS si na pomoc najala bratislavskou agenturu Komplot. Ta v roce 2014 vytvořila úspěšnou kampaň pro slovenského prezidenta Andreje Kisku. Na podobnou kartu sází i dva hlavní soupeři - premiér Sobotka a ministr financí Andrej Babiš.

 

 

 

"Rozhodně nevylučuji, že budeme také realizovat konzultace se zahraničními partnery. Už jsme první konzultace provedli s lidmi, kteří pracovali pro prezidenta Obamu během jeho úspěšných dvou prezidentských kampaní," potvrdil Bohuslav Sobotka. "Je pravda, že náš kolega, který nám pomáhá, pracoval pro americkou agenturu," přiznal i Andrej Babiš. Naopak na české rady sází například lidovci, nebo TOP09.

 

Jakousi tradicí už se také stalo, že jednotlivé partaje lákají voliče na známé osobnosti. Například známým podporovatelem exprezidenta Václava Klause byla Lucie Bílá. Do boje za ČSSD se v minulosti vydalo také mnoho slavných tváří , třeba Michal David, Helena Vondráčková, Jiřina Bohdalová nebo Jiří Krampol.

 

 

Babiš sází zřejmě na vděk umělců, které podle vlastních slov dříve podporoval. "Já znám Jardu Jágra dvacet let, Karla Gotta taky strašně dlouho. A já jako podnikatel předtím jsem je znal a jsem je podporoval. Tím, že jsme se znali v minulosti, tak nevidím důvod, proč by oni se měli tvářit, že mě neznají," řekl TV Nova Babiš.

 

Premiér na dotaz po celebritách v kampani ČSSD jen odvětil: "Pro nás tou hlavní celebritou budou lidé s průměrnými příjmy."

tn.cz / gar