Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Podivný výklad zákona

Volby v ohrožení! Soud může vyřadit Topolánka i další uchazeče

Ústavní právníci varují, ministerstvo vnitra si podivně vykládá zákon a soud může některé kandidáty na prezidenta vyřadit. Mezi ohroženými má být i bývalý premiér Mirek Topolánek, který na poslední chvíli sesbíral 10 podpisů senátorů. Na případ upozornil ve středečním vydání deník MF Dnes.

Topolánek v pondělí získal podpisy 10 senátorů. Tři z nich, Jiří Oberfalzer (ODS), Leopold Sulovský (Ostravak) a Tomáš Czernin (TOP 09) ale kromě Topolánka podpořili také diplomata Pavla Fischera. Podle ministerstva vnitra je to v pořádku. Ústavní právníci, které deník MF Dnes oslovil, ale nesouhlasí.

 

"Pokud někdo podá kandidátku, která obsahuje podpisy zčásti stejných zákonodárců jako jiný kandidát, taková kandidátka by nemohla být předmětem hlasování," řekl listu právník Václav Pavlíček. Obdobně zákon vykládá také Jan Kysela.

 

A hlavně, to, že může jeden zákonodárce navrhovat jen jednoho kandidáta, před pěti lety tvrdilo i ministerstvo vnitra, teď svůj postoj ale přehodnotilo.

 

"Ministerstvo analyzovalo výkladová stanoviska z předchozí přímé volby prezidenta republiky a dospělo k závěru, že v případě, že by tentýž poslanec nebo senátor podpořil kandidaturu více než jednoho kandidáta na prezidenta, a to v rámci jiné skupiny navrhujících poslanců nebo navrhujících senátorů, neexistuje právní opora pro nezapočítání podpisu takového poslance nebo senátora," uvedlo ministerstvo vnitra.

 

 

Právníci varují, že by se jednotliví kandidáti mohli pokusit vyřadit soupeře žalobou k Nejvyššímu správnímu soudu nebo by někdo mohl zpochybnit volby u Ústavního soudu. Jak ale u opakujících se podpisů postupovat, na tom se neshodnou ani právníci.

 

Možné jsou v zásadě tři varianty - že bude platit podpis na kandidátce, kterou uchazeč podal nejdříve, nebo naopak ten "nejčerstvější" u kandidáta, který se přihlásil jako poslední. Případně může podpis, který senátor či poslanec dal více uchazečům, neplatný na všech kandidátkách. Právníci ale připouštějí také variantu, že soud bude ke kandidátům shovívavý, uzná, že chyboval stát a kandidovat je nechá.

 

Mirek Topolánek se mezi kandidáty na prezidenta zařadil na poslední chvíli:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POMLUVY A LŽI: Miloš Zeman rozpoutal válku mezi osobnostmi! Co na to Zdeněk Troška?

 

vbo TN.cz