pád strany

Volební debakl ČSSD! Přijde o senátory, křesla v krajích i peníze

Vladimír Rosol
Vladimír Rosol
3.10. 2020 19:44
Téma:

Jedním z poražených letošních voleb je Česká strana sociálně demokratická, které volby vůbec nevyšly.

 Sázka na červený svetr předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi vůbec nevyšla. Sociální demokraté obhajovali 10 senátorských křesel a už po prvním kole senátních voleb je jasné, že o šest z nich přijdou.

 

Straně se nedařilo ani v krajských volbách, kde obhajovala 125 křesel. V nových krajských zastupitelstvích nebude mít partaj víc než 40 mandátů. Před čtyřmi lety získala ČSSD 15 % hlasů, letos to bude jen kolem pěti procent. Navíc poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji.

 

"Máme čisté svědomí, že jsme udělali maximum. A říkal jsem, že pokud v některých krajích budeme přes 10 %, tak to bude úspěch. A ukázalo se, že takové kraje jsou. Na druhou stranu jsou kraje, kde jsem očekával lepší výsledek. Tento výsledek odpovídá celkovému dlouhodobému postavení sociální demokracie na politické scéně. Kdyby to bylo o dvě procenta lepší a kdyby jeden až dva kraje ještě přes pět procent prošly, tak bych byl z principu spokojen,“ okomentoval neslavný výsledek předseda strany Hamáček.

 

 

Pro ČSSD to znamená i velkou díru v rozpočtu. Ztráta hlasů znamená totiž i ztrátu bonusů, které strany získávají za získané hlasy. Sociální demokraté přitom poslední roky mají poněkud napjatý rozpočet. Za rok 2018 například vykázali ztrátu 33 milionů korun.

TN.cz