Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Doplňovací volby

Voliči rozhodli. Novým senátorem bude syn slavného režiséra!

David Smoljak
Zdroj: Profimedia
David Smoljak

Senátorem za volební obvod Praha 9 bude scénárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN). V druhém kole doplňovacích voleb tak porazil starostu Prahy 9 Jana Jarolíma z ODS.

David Smoljak, který kandidoval za hnutí Starostové a nezávislí, dostal od voličů 59,5 procenta hlasů. Starostu Prahy 9 tak porazil o více než dva tisíce hlasů. Jan Jarolím (ODS) získal 40,49 % hlasů.

 

Po prvním kole nebyl ani jeden z nich jednoznačným favoritem. První kolo vyhrál Jarolím nad Smoljakem pouze o 137 hlasů.

 

Volební účast v druhém kole však byla nízká. Svůj hlas přišlo odevzdat 11,45 procenta oprávněných voličů, tedy něco přes jedenáct tisíc občanů.

 

 

Smoljak obsadí místo v horní komoře po Zuzaně Baudyšové (za ANO), která koncem ledna na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů. Senátorem bude do října příštího roku, kdy by vypršelo řádné funkční období Baudyšové.

 

Senátorský klub Starostů a nezávislých se zároveň stane tím nejpočetnějším. O prvenství se totiž od poledních voleb dělí s klubem občanských demokratů. V současné době mají ve svých řadách oba kluby shodně 18 senátorů.

 

 

Šedesátiletý David Smoljak je synem režiséra, herce a scenáristy Ladislava Smoljaka, který zemřel v roce 2010. V předvolební kampani jeho nejstaršího syna podpořil i druhý ze zakladatelů známého Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

 

Volební obvod Praha 9 zahrnuje vedle Prahy 9 bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř.

pan tn.cz / ČTK