Publikováno 7. 11. 2018
Volební perličky

Voliči v USA poslali do Kongresu také muslimky a indiánky!

Zdroj: TV Nova

Do dolní komory amerického Kongresu, Sněmovny reprezentantů, zvolili Američané rekordní počet žen. Do křesel usednou třeba dvě nejmladší zástupkyně v historii, dvě muslimky a také dvě Indiánky.

V devatenácti pracovala jako barmanka, aby pomohla své rodině v době finanční krize, kampaň začala s papírovou taškou, pár letáky a klepáním na dveře v rodném Bronxu. Teď si devětadvacetiletá vycházející hvězda demokratů, socialistka Alexandria Ocasio-Cortezová, došla pro křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

 

"Tohle je možné, když se semknou běžní lidé. Děkuji všem dárcům a snílkům, kteří stojí za tímto hnutím za sociální, ekonomickou a rasovou spravedlnost ve Spojených státech," má radost Ocasio-Cortezová.

 

Spolu s ní v dolní komoře zasedne šestatřicetiletá Ilhan Omarová. Stane se první Američankou somálského původu v Kongresu. Po začátku války v Somálsku uprchla i s rodinou do Keni. V roce 1995, ve třinácti, pak do Spojených států. Anglicky se prý naučila za čtvrt roku.

 

 

"Za mým jménem se skrývá hodně prvenství. Jsem první ženou tmavé pleti zvolenou za náš stát, první ženou, která nosí hidžáb a první uprchlicí, která byla zvolena do Kongresu," vypočítává Omarová.

 

Zastoupení ve Sněmovně reprezentantů budou mít i další menšiny. V lednu v ní usednou první Indiánky - Debra Haalandová a Sharice Davidsová - ta je také první ženou zvolenou v Kansasu, která se otevřeně hlásí k homosexuální komunitě. Do obou komor Kongresu zasedne rekordní počet žen - více než sto.

pez, Kristina Tůmová TN.cz