galerie uvnitř DRASTICKÉ ZÁBĚRY

Vorvaň uvízl na pláži a zemřel! V žaludku měl přes sto kilo odpadků

Uhynulý vorvaň měl v žaludku odpadky - 4
Zdroj: SMASS
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 2.12. 2019 22:11
Téma:

Na skotském ostrově Isle of Harris zemřel vorvaň, kterému našli v žaludku přes sto kilo odpadků. Ve svém těle měl rybářské sítě, lana, tašky a plastové kelímky. Zatím však není jasné, jestli odpad přispěl k úhynu živočicha.

Místní lidé, kteří ve čtvrtek na pláži mrtvolu našli, jsou přesvědčeni, že nález potvrzuje rozsáhlost problému znečištění moří. "Bylo to nesmírně smutné. Především, když jste uviděli ty rybářské sítě a další odpadky, které měl v žaludku," popsal Dan Parry, který žije v nedalekém Luskentyre.

 

"Procházíme se po těchto plážích téměř každý den a vždy mám s sebou tašku, do které sbírám odpad, většinou rybářský," doplnil. Členové organizace Scottish Marine Animal Stranding Scheme (Smass), kteří upozorňují na tragické případy mořských živočichů, provedli pitvu uhynulého vorvaně. Nenašli přímý důkaz, že by za jeho smrt mohl právě odpad.

 

 

"Zvíře nebylo v mimořádně špatném stavu, i když je stále možné, že toto množství odpadků přispělo k jeho uvíznutí na mělčině. Nenašli jsme ale důkazy, že by odpad na něj měl vliv nebo mu zablokoval vnitřnosti. Toto množství plastů v jeho žaludku je však nepochybně otřesné a muselo mu zkomplikovat trávení," dodal Parry.

 

"Jedná se o další důkaz hrozby, kterou pro mořské živočichy představují odpadky a ztracené nebo odhozeny rybářské náčiní," uvedla organizace v prohlášení na sociální síti Facebook. Počty velryb a delfínů, které ročně uvíznou na skotském pobřeží, údajně stoupají. V roce 2009 jich bylo 204 a v roce 2018 více než 930.

 
POZOR: Galerie obsahuje drastické záběry

Galerie: Uhynulý vorvaň měl v žaludku odpadky

1
/
6
Zdroj: SMASS
Uhynulý vorvaň měl v žaludku odpadky - 1

TN.cz