co si nesmíte dovézt

Vozíte si z dovolené domů písek? Někde hrozí pokuta přes 70 tisíc

Písek
Zdroj: Profimedia
Za vývoz písku hrozí na Sardinii nově vysoká pokuta (ilustrační foto)

Dovézt si z dovolené pár mušliček nebo písek z pláže, na které jsme si užívali chvilky pohody, je pro mnoho turistů běžná věc. Mnohdy si ale neuvědomují, že vyvážet ze zahraničí takové suvenýry může být v dané zemi zakázáno zákonem.

Přísný zákaz platí od srpna na Sardinii. Tam už jim došla trpělivost s turisty, kteří si v pet lahvích odvážejí písek z jejich proslulých pláží. V případě, že se pokusí ze země odvést písek či mušle, hrozí jim vysoká pokuta. Píše o tom BBC.

 

Přímo při činu byli chyceni už čtyři turisté. Odhalily je rentgenové paprsky na letišti v hlavním městě ostrova Cagliari. V taškách měli písek, kameny a mušle. Dostali pokutu ve výši 1000 eur (26 tisíc korun).

 

Situace na Sardinii už totiž začínala být neúnosná. Během pouhých tří letních měsíců v roce 2015 na letišti v hlavním městě zadrželi asi pět tun písku.

 

Na facebookových stránkách "Sardinie vykradená a vypleněná" lidé sdílejí fotky plastových lahví a tašek plných plážových suvenýrů. Podle fanoušků stránky je kradení písku zločin a naléhali na místní politiky, aby na situaci reagovali. Z hlediska životního prostředí je prý mimořádně vážná.

 

 

A dočkali se. Nyní je v zákonu uvedeno, že ten, kdo si vezme, ponechá nebo prodává i malé množství písku z pláží bez povolení, bude pokutován 500 až 3000 eury (13 až 78 tisíc korun).
 

 

Co si nesmíte dovézt

Ze zahraničí si domů nemůžete dovézt, cokoli si zamanete. Podle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je více než 33 tisíc druhů chráněno. Nejde přitom jen o živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich.

 

Pokud si přesto budete chtít některý ze zakázaných exemplářů domů přivézt, potřebujete vývozní povolení země, odkud cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky.

 

Přečtěte si v tabulce, co si z různých částí světa nesmíte domů bez povolení dovézt:

 

Jak při dovozu suvenýrů správně postupovat a jak získat povolení, si poslechněte v rozhovoru:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz