Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

teror na novém zélandu

V mešitě našli další tělo. Mrtvých je v Christchurchu už padesát

Teroristický útok na Novém Zélandu - útočník
Zdroj: ČTK

Australan Brenton Tarrant, který je hlavním podezřelým v případu páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, chtěl v masakru dál pokračovat, zadržela ho ale policie. Podle agentury Reuters to dnes uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Počet obětí stoupl již na padesát.

Počet obětí Brentona Tarranta stoupl na 50 poté, co v jedné z mešit našli vyšetřovatelé další tělo, uvedla agentura Reuters. Z útoku je obviněný jenom jediný podezřelý. Další dva zadržení se na něm nepodíleli.

 

"Útočník byl mobilní, u sebe v autě měl další dvě palné zbraně a měl jasně v úmyslu v útocích pokračovat," řekla novinářům Ardernová, která dnes navštívila postižené město Christchurch a setkala se tam s místní muslimskou komunitou. Podle Ardernové byl útočník zadržen 36 minut poté, co policie obdržela první telefonát s hlášením o střelbě.

 

Policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci prohlásil, že se Tarrant nevzdal policii dobrovolně. Policisté do jeho auta záměrně narazili a následně ho vyvlekli ven.

 

 

"Osoba, která byla zatčena, se nechtěla nechat zatknout," řekl Bush a ocenil přitom policisty i řadové občany, kteří se útočníkovi odvážně postavili.


Policisté zadrželi teroristu na útěku z místa činu: 

 

Při střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch bylo na místě zastřeleno 49 lidí 48 jich bylo zraněno. Premiérka Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. K němu se přihlásil 28letý Australan. V manifestu zveřejněném před útoky napal, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy.

tn.cz / ČTK