Chystali další vraždy

Vrahy Kuciaka mají po dvou letech obžalovat. Policie už ví, kdo střílel

Ján Kuciak
Zdroj: tvnoviny.sk
Zavražděný novinář Ján Kuciak
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 19.8. 2019 16:12
Téma:

Prokurátoři zveřejnili podrobnosti z vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Do konce listopadu by mohli být podezřelí, kteří zůstávají ve vazbě, obžalováni. Kriminalisté už také ví, kdo doopravdy střílel, a našli část vražedné zbraně.

Průběžné závěry vyšetřování představili zástupci Úřadu speciální prokuratury na tiskové konferenci. Přestože bylo obvinění vůči podnikateli Marianu Kočnerovi vzneseno o půl roku později než vůči ostatním podezřelým, plánuje prokuratura podat obžalobu najednou.

 

Kromě Kočnera jsou z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové obviněni Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Právě posledně jmenovaný měl být podle vyšetřovatelů tím, kdo stiskl spoušť a Kuciaka s Kušnírovou zabil.

 

"Důkazy nás opravňují k závěru, že střelcem, vrahem, byl Miroslav M.," uvedl jeden z prokurátorů. Podle původní policejní verze přitom střílel Szabó. Při výslechu se k tomu ale přiznal bývalý voják a Szabóův bratranec Marček. Kriminalisté se poté vydali na místo činu, kde se snažili jeho slova potvrdit.

 

Samotná vražedná zbraň se stále nenašla, policisté ale zajistili její původní hlaveň. Podle prokurátorů však stále v případu přetrvávají pochybnosti. Ty ale nemají o postupu policie, která loni při výslechu odebrala české novinářce Pavle Holcové mobilní telefon.

 

 

Někteří obvinění z vraždy Kuciaka a Kušnírové jsou obviněni také z dalších vražd a plánování jiných. "Jde o nejméně čtyři dokonané vraždy a přípravy nejméně tří dalších vražd. Jde o případ, který je v dějinách slovenské kriminalistiky výjimečný," sdělil druhý prokurátor.

 

Podle policie měli stát za vraždami podnikatele Petera Molnára a bývalého primátora města Hurbanovo Lászlóa Basternáka. Kromě toho měli také připravovat vraždu bývalého ministerstva vnitra a spravedlnosti Daniela Lipšice a státních zástupců Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.

 

Bezvládná těla Kuciaka a Kušnírové objevila policie v neděli 25. února 2018 v jejich domě ve Veľké Mači. Podle policistů byli zřejmě zastřeleni už 21. února, kdy se také naposledy viděli se svými blízkými. Důvodem měla být Kuciakova práce na článku o vazbě slovenských politiků na italskou mafii.


Podívejte se na reportáž TV Nova o rekonstrukci činu:

TN.cz