Diskuzní pořad

Prymula: Roušky ještě pár měsíců, koupaliště otevřeme v červenci

Petr Zelený
Petr Zelený
13.5. 2020 5:40
Téma:

Celé Česko je už dva měsíce v sevření koronaviru a zavedených mimořádných opatření. Ty teď vláda postupně uvolňuje. O tom, kdy a pokud vůbec se někdy vrátíme do doby "předkoronavirové", v pořadu Napřímo ve středu mluvila moderátorka Bára Divišová s epidemiologem Romanem Prymulou.

Nošení roušek, dodržování rozestupů, omezení cest do zahraničí. To jsou jen některá opatření, která vláda zavedla poté, co v půlce března vyhlásila nouzový stav. Ten se pomalu chýlí ke konci a spolu s ním se postupně uvolňují i zavedená opatření.

 

Jak dlouho to ještě potrvá, než budeme moct definitivně odložit roušky? Vrátí se Česko vlastně někdy do doby před pandemií, nebo se s virem a různými omezeními budeme muset naučit žít? Máme se obávat druhé vlny nákazy?

 

Pusťte si celý rozhovor:

 

 

"Roušky jsou velmi účinné, limitují přenos, odhodíme je, když epidemii eliminujeme, bude minimum případů a epidemie nebude hrozit," má jasno Prymula. To ale potrvá měsíce.

 

Proces podle něj může urychlit například to, pokud virus zmutuje a zeslábne, nebo se podaří vyvinout vakcínu. Ta je ale podle Prymuly zatím hodně daleko, její testování a výroba potrvá řadu měsíců. Pomoci by paradoxně mohlo i to, pokud by se koronavirem nakazilo hodně lidí, pak už by se totiž neměl kam šířit.

 

 

"Od prvního července by měla být otevřená koupaliště, navázané by to mělo být i na letní tábory. S těmi počítáme do počtu 500 účastníků," řekl Prymula. Otevřít by se měly postupně i diskotéky a jiné noční podniky. Je ale možné, že bude zkrácená jejich provozní doba.

 

"Rozvolněná opatření nechceme vracet zpátky, pokud by došlo k nárůstu, můžeme další vlnu zpomalit. Dají se také dělat opatření na konkrétních místech, například uzavřít restaurace v jednom městě," nastiňuje Prymula.

 

Politické ambice prý nemá, do žádné politické strany vstupovat nechce. Místo toho by se časem rád vrátil k výzkumu vakcín v komerčním sektoru.

TN.cz