Schůze ministrů

Od pondělí se plošně vrátí na 2. stupeň rotační výuka, do MŠ všechny děti

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:09
6.5. 2021 12:00
Téma:

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že od pondělí 10. května se nakonec vrátí do lavic v rotačním režimu všichni žáci 2. stupně, včetně krajů, v nichž je riziková epidemická situace. Do mateřinek se mohou vrátit všechny děti. Rovněž se plošně otevřou obchody a další služby.

Díky příznivé epidemické situaci se od pondělí 10. května nakonec rotační výuka na druhém stupni základních škol vrátí plošně v celé republice. Stejně tak se pro všechny děti otevřou plošně mateřinky. "Obnoví se také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol," oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

 

Vláda také finančně podpoří PCR testování ve školách. "Vláda schválila finanční podporu ve výši 100 milionů Kč na testování žáků, studentů i zaměstnanců škol metodou PCR. Školy tak prostřednictvím normativu dostanou 200 Kč na jeden provedený PCR test," dodal Plaga.

 

Celou tiskovou konferenci si můžete pustit zde:

 

"Nemusíme dělat dvourychlostní Česko, návrat k normálu bude ve všech krajích stejně. Od pondělí se otevřou služby i obchody v celé ČR. Venkovní trhy budou moci nabízet všechen sortiment," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Od pondělí se také zvyšuje počet lidí, kteří se mohou účastnit svateb a pohřbů na třicet.

 

Arenberger promluvil i o projektu české vakcíny proti koronaviru. Ten podle něj dál pokračuje a mohl by finišovat v řádu měsíců, pak by mohla odstartovat výroba. "Bylo by dobré, kdybychom byli v tomto soběstační," má jasno ministr.

 

Kabinet rovněž prodloužil vyplácení kompenzačního bonusu i na květen, opatřeními zasažení podnikatelé či živnostníci tak dosáhnou na dalších až 31 tisíc.

 

 

V ohrožení byl návrat žáků druhých stupňů k rotační výuce v celkem třech krajích, kde je epidemická situace stále špatná. "Pondělní čísla nových případů na sto tisíc obyvatel toto (návrat) zatím neumožňují ve třech krajích - Zlínském, kde je situace nejhorší, a také v Jihočeském a na Vysočině," řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v úterní Snídani s Novou.

 

 

Vláda měla ve čtvrtek také probírat pravidla rozvolňování zavedených protiepidemických opatření v oblasti kultury. Šéf příslušného resortu Lubomír Zaorálek (ČSSD) se nedávno zlobil, že návštěva divadla či jiných kulturních akcí má být podmíněná PCR testem. Například ke kadeřníkovi přitom stačí test antigenní. Ministr zdravotnictví po schůzi kabinetu řekl, že významného rozvolnění by se kultura měla dočkat od 24. května, pokud se nezhorší epidemická situace.

 

Tiskovou konferenci vlády komentoval ve vysílání TN LIVE biolog Jaroslav Flegr. Míní, že rozvolňování přišlo brzy:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz