Otřesný přístup policie

Vražda Kuciaka: Českou novinářku vyslýchali hodiny! Sebrali jí mobil

Ján Kuciak a Pavla Holcová
Zdroj: Profimedia / facebook
Na některých případech spolupracovala s Kuciakem i česká novinářka
Téma:

Slovenská policie kvůli případu vraždy Jána Kuciaka vyslýchala i českou novinářku. Pavla Holcová spolupracovala se zastřeleným redaktorem na některých kauzách. Sousední policisté se podle ní chovali otřesně. Vyslýchali ji hodiny a poté jí sebrali mobil.

Novinářka Pavla Holcová popsala výslech na Slovensku na webu Českého centra pro investigativní žurnalistiku, jehož je ředitelkou. V místnosti se třemi vyšetřovali strávila dohromady osm hodin, policisté se prý ptali na ty samé otázky stále dokola.

 

"Vysvětlovala jsem jim, že jsem s Jánem spolupracovala pouze na kauzách, které měly mezinárodní rozměr, a že o slovenských podvodech na DPH a vazbách vlivných slovenských podnikatelů na politické špičky detaily nemám. Vyšetřovatel mi to odmítl věřit a otázky pořád dokola opakoval," napsala Holcová.

 

Asi po čtyřech hodinách výslechu si podle novinářky vyžádali kriminalisté její mobilní telefon. Elektronická komunikace podle nich může napomoci odhalení vraha. Holcová mobil nejdříve odmítla vydat, a tak se vytasili s příkazem od speciálního prokurátora. Pohrozili také pokutou a odebráním telefonu.

 

 

Na to nakonec opravdu došlo. Novinářka prý nabídla vyšetřovatelům kopii konverzace se zavražděným Kuciakem, ti ale žádali kopii všech konverzací. Policisté z forenzního týmu, kteří dorazili, pak chtěli po Holcové přístupové kódy, což znovu odmítla. Proto jí telefon odebrali.

 

"S tím, že ho pošlou do forenzní laboratoře Europolu, aby tam má hesla prolomili. Fakt, že jsem nedávno musela kvůli závadě telefon resetovat do továrního nastavení a spoustu informací smazala, jim prý nebrání v tom, aby z něj dostali veškerá data," tvrdí novinářka.

 

Podle Úřadu speciální prokuratury odevzdala Holcová telefon dobrovolně, píše portál Sme. Alespoň tak to stojí v dokumentu o průběhu výslechu, který ona i vyšetřovatelé podepsala. Šéfka investigativního centra tvrdí, že mobil vydala až pod nátlakem.

 

 

Advokát Roman Kvasnica, který Holcovou na Slovensku zastupuje, teď bude zkoumat, jestli policie postupovala v souladu se zákonem. Novináři mají totiž právo na ochranu svých zdrojů, na základě kterého Holcová nezveřejnila přístupové kódy.

 

V mobilu měla navíc i další informace ke kauzám, které s vraždou Jána Kuciaka nesouvisí. Je totiž členkou sdružení investigativních novinářů, které zabývalo i tzv. Panama Papers o daňových únicích a praní špinavých peněz. Je v kontaktu i s OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), podle kterého nespolupracuje slovenská policie tak, jak by měla.

epa TN.cz