Očištěn

Vraždu nespáchal, přesto seděl 14 let. Volný je díky nové převratné metodě

Rickyho Davise (uprostřed) soudy po 14 letech vězení očistily, vraždu nespáchal
Zdroj: Profimedia
Ricky Davis (uprostřed) se objímá se členy rodiny
Petr Zelený
Petr Zelený
14.2. 2020 8:04
Téma:

Kaliforňan Ricky Davis strávil posledních 14 let svého života ve vězení za vraždu novinářky Jane Hyltonové. Nyní je znovu svobodný. Díky nové metodě analýzy DNA se totiž podařilo prokázat,, že on ženu nezabil.

Rickyho Davise soudy poslaly za mříže za vraždu čtyřiapadesátileté novinářky Jane Hyltonové. Ta násilně zemřela  už v roce 1985, vyšetřovatelům se ovšem její smrt dlouho nedařilo objasnit.

 

Davis je znovu svobodný od čtvrtka. Soudy ho očistily díky důkazům získaným takzvanou genetickou genealogií. Jde o metodu, která kombinuje rozbory DNA a výzkum rodokmenů.

 

Byl to přitom právě Davis, kdo Hyltonovou před 35 lety našel mrtvou. Bydlel totiž ve stejném domě. Případ se dlouho nedařilo objasnit, kriminalisté ho znovu otevřeli až o 14 let později, píše CNN.

 

Detektivové tehdy několikrát vyslýchali i Davisovu někdejší partnerku, která u nálezu mrtvoly také byla. Žena během výslechů změnila původní výpověď a ukázala prstem na Davise a sebe.

 

 

Soudy vynesly verdikty v případu v roce 2005 - zatímco Davisova expartnerka dostala roční vězení, jeho trest byl mnohem delší - minimálně šestnáctiletý.

 

O jeho případ se začala posléze zajímat organizace, která pomáhá očišťovat neprávem odsouzené. A v roce 2014 tak odborníci znovu prozkoumali důkazy a objevli mezi nimi DNA, která Davisovi nepatřila.

 

Vyšetřování se tak rozběhlo nanovo a bylo nařízeno nové hlavní líčení. Podle sacramentské okresní státní zástupkyně Anne Marie Schubertové je Davis prvním člověkem v Kalifornii, který díky genetické genealogii vyšel na svobodu. A druhým v celých Spojených státech.

 

Dobrou zprávu je i to, že se na základě nově provedených rozborů DNA podařilo identifikovat a zatknout jiného člověka, který mohl Hyltonovou před dlouhými 35 lety v jejím domě zavraždit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz