Tajná služba

Vraždy i státní převraty. Ruské jednotky GRU operují po celém světě

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:27
18.4. 2021 11:56
Téma:
GRU

Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace (GRU) je vojenskou jednotkou, která operuje napříč světem. Podle bezpečnostních expertů mají její příslušníci na svědomí otravy, likvidace lidí i pokusy o destabilizaci států napříč Evropou. Podle informací českých bezpečnostních složek dokonce stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

GRU byla založena už v roce 1918, a od té doby funguje v rámci podvratné činnosti napříč celou Evropou i zbytkem světa. Po dobu fungování Sovětského svazu však její existence nebyla nikdy oficiálně přiznána. Její celý název je Hlavní správa Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.

 

Většina členů se skládá z válečných veteránů. Jedná se o lidi, kteří mají bohaté zkušenosti s boji v Afghánistánu, Čečensku a na Ukrajině. Centrála GRU oficiálně sídlí na Chodinském poli v Moskvě. Ředitel GRU je podřízen ruskému vojenskému velení.

 


Nejznámější složkou GRU je jednotka s číslem 29155, která je určená k podvratným operacím v západních zemích, sabotážím a vraždám, informuje New York Times.

 

Mezi známé akce jednotky patří například otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, ke které došlo v létě roku 2018. Britská vláda z útoku na Skripala obvinila Moskvu, ta ale jakoukoliv souvislost s incidentem popírala. Nakonec se ukázalo, že za otravou stáli příslušníci GRU, kteří se v Anglii vydávali za turisty. Investigativní novináři za útočníky označili ruské agenty Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina.

 

 

Členům jednotky je připisován také pokus o převrat v Černé Hoře v roce 2016, který měl podle západních zpravodajských služeb zabránit vstoupit zemi do Severoatlantické aliance. GRU je rovněž podezřelá z otravy bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva. Ten dodával zbraně ukrajinské vládě a část z nich byla uskladněna také ve skladu ve Vrběticích.


Nově je rozvědka obviněna z toho, že má na svědomí výbuch muničního skladu v Česku. V sobotu o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," uvedl v sobotu premiér.

 

"Došlo k obrovským škodám a narušení života místních obyvatel, ale především tam zahynuli dva naši spoluobčané," řekl premiér na tiskové konferenci. Dokonce se má jednat o stejné agenty, kteří v srpnu roku 2018 otrávili Skripala.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem dál roste. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

Podle experta Andora Šándora jsou některé tajné služby schopné skoro všeho:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz