Kuciak a Galiziová

Vraždy novinářů děsí Evropu! EU vyslovila, co si všichni myslí

Zavražděný novinář se svojí přítelkyní na Slovensku
Zdroj: ČTK
Brusel chce monitorovat také vyšetřování vraždy Jána Kuciaka
Téma:

Vyšetřování vražd dvou evropských novinářů podle Evropského parlamentu probíhá příliš pomalu. Kvůli nedostatečnému posunu v případu Slováka Jána Kuciaka a Malťanky Daphne Caruanové Galiziové zřídí monitorovací skupinu europoslanců.

Parlamentní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro v úterý uvedl, že je "znepokojen nedostatkem pokroku" v národních vyšetřováním. Odkazoval na vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho malské kolegyně Daphne Caruanové Galiziové.

 

Europoslanci poukázali také na zprávy o zastrašování novinářů a přetrvávající obvinění z korupce a podvodů, které oba případy doprovázejí. Podobně se podle zahraničních médií vyjádřila i evropská policejní agentura Europol.

 

V nově vznikající skupině europoslanců, která bude na vyšetřování dohlížet, by měli být zástupci všech politických uskupení v Europarlamentu. Zaměřit by se měla především na korupci a svobodu tisku. Monitorovat bude i situaci ve všech státech EU.

 

Maltská investigativní reportérka byla zavražděna loni v říjnu. Pod jejím autem vybuchla nálož, viník se stále nenašel. Policisté zadrželi tři osoby, které jsou z nastražení bomby obviněni a čekají na soud ve vazbě.

 

 

Spekuluje se však o napojení na vysoké politiky a o tom, že zadavatelem vraždy byl někdo jiný. Podobně jsou na tom vyšetřovatelé i v případě vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

 

Kuciaka a Kušnírovou někdo zavraždil letos na konci února. Kriminalisté se minulý týden na místo činu vrátili, aby střelbu zrekonstruovali. Vrah nejdříve zastřelil partnerku, poté novináře. Předtím se nejméně hodinu skrýval na zahradě.

 

Jako nejpravděpodobnější motiv vyšetřovatelé označili Kuciakovu investigativní činnost. V posledním článku psal o napojení italské mafie, která působí také na Slovensku, na nejvyšší státní představitele. Vraha zatím nedopadli.

epa TN.cz