Jídlo pro nejmenší

Rodiče v Brně zuří kvůli svačinám ve školkách: Tohle má dětem stačit?

Svačinky
Zdroj: Petr Kunc
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 15.12. 2019 17:41

Rodiče v brněnských Židenicích si stěžují na úroveň jídla v mateřských školách. Týká se to především školek Kamenáčky a Zengrova, která z Kamenáček jídlo odebírá. Na snímcích dětských svačin je jasně vidět zoufale skrovná vrstva pomazánky.

Svačiny a polévky z některých školek v brněnských Židenicích se staly terčem kritiky mnohých rodičů. Redakce TN.cz má k dispozici i fotky svačin. Na chlebech je tak tenká vrstva pomazánky, že prosvítá těsto, a dva kousky papriky už to nezachrání. Za obědy rodiče částečně platí, část je dotovaná.

 

Problémem školky Kamenáčky, od které odebírá jídlo i Zengrova, se zabývá židenický místostarosta Petr Kunc (TOP 09). Židenice jsou totiž provozovatelem školek.

 

"Náhodou jsem se potkal s jednou maminkou, ta si mi stěžovala, že úroveň jídla a svačina je hrozně špatná, a zaslala mi fotografie, jednu z nich jsem zveřejnil. Ukázalo se, že si na kvalitu jídla stěžuje více rodičů. Jeden z nich, který má dítě na Zengrově, dokonce dal dohromady dotazníkovou akci ohledně kvality jídla," popsal pro TN.cz.

 

Toto je snímek jedné ze svačin:

 

Rodič mezi ostatními rozdal i dotazníky, ve kterých měli jídlo hodnotit. Z 33, které dostal zpět, jídlo na Zengrově hodnotilo kladně jen osm, spíše nespokojených jich bylo 18 a rozhodně nespokojených sedm. V dotaznících si rodiče stěžovali hlavně na polévky. "Ve 23 dotaznících zmínili, že jsou vodové a bez chuti," uvedl autor dotazníku. Průzkum probíhal začátkem prosince.


Fotky svačin, které měly dostat děti v brněnských školkách:


Obě zmíněné školky se k případu odmítly pro TN.cz v pátek vyjádřit. Ředitelka Zengrové ale problematiku již s Kuncem probírala. "Potvrdila, že dostávají pomazánek a surovin hrozně málo, že to prostě nevyjde. Katastrofické je to s úrovní polévek, přes prázdniny brali jídlo z mateřské školy Hněvkovského a to že si rodiče i děti pochvalovali. Pak se museli vrátit ke Kamenáčkám a jsou z toho nešťastní," doplnil Kunc.

 

 


V pondělí se má sejít rada městské části a téma řešit. "Je to pro nás klíčová otázka. Chceme zlepšit stravování a naučit děti správné stravovací návyky. Pokud jim nedáte dobrou svačinu nebo oběd, tak budou hledat nějaké náhražky nebo budou mít hlad. Chceme, aby se to od ledna zlepšilo," nastínil Kunc.


Poslechněte si místostarostu Petra Kunce a jeho vyjádření k problémovému jídlu:

 

 

Zde si přehrajte zprostředkovaná slova ředitelky jedné ze školek:


 

TN.cz