Nové informace

Vrták v metru zasáhl projíždějící soupravu! Byli v ní lidé

Téma:

V úterý vyšly na povrch další informace k nedělnímu incidentu, kdy se stavební vrták proboural do tubusu pražského metra ve stanici Bořislavka. Vrták pravděpodobně zasáhl projíždějící vlakovou soupravu a poškodil několik vagónů. Škoda je zatím odhadnuta na 10 milionů korun. Případ vyšetřuje policie.

V těsné blízkosti metra vzniká obchodní centrum, podle odborníků je proto nutné budovu dostatečně ukotvit.

 

Nezbytné jsou dvě kotvy - jedna nad a druhá pod tunelem metra. A právě při ražbě horní kotvy vrták stroje nejspíš omylem zamířil jiným směrem a prorazil tubus metra.

 

"Došlo k provrtání betonového ostění tunelu s průnikem spodní vodu. Tu jsme provizorně odvedli. Provoz je možný, ale s omezenou rychlostí," uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

 

Podle dopravního podniku se voda v tunelu nehromadila, ale volně odtekla odvodňovacím žlábkem do čerpací stanice, z které ji hasiči následně odčerpali.

 

Tunelem v tu chvíli zřejmě projížděla souprava metra, vrták o ni tedy s velkou pravděpodobností zavadil a poškodil střešní boční plechy vlaku. Stalo se to v neděli dopoledne, v soupravě tak byly desítky cestujících. Práce na stavbě zajišťuje společnost Zakládání staveb. Ta se dnes k případu vyjádřit odmítla.

 

 

"V pondělí ráno jsme kontaktovali zástupce investora, abychom domluvili další postup na odstranění poškození tunelu. Ten je již ve spojení s Metroprojektem, který tunely projektoval, aby navrhnul odpovídající rozsah opravy," dodala Řehková.


"My prověříme projektovou dokumentaci, zajištění stavební jámy obchodního centra, která se sestává z pilotové stěny zemních kotev ve vztahu k tunelům metra," řekl TV Nova generální ředitel Metroprojektu David Krásný.

 

Za desítky let není podle odborníků tento případ ojedinělý, výjimečný je prý tím, že při něm nateklo množství vody do tunelu metra.

Jana Schillerová/ nor TN.cz