Virus z Číny

Smrtící koronavirus se šíří: Jeho příznaky začínají nenápadně

Město Wu-chan bude zcela uzavřeno až do odvolání
Zdroj: Enex
Linda Nguenová
Linda Nguyenová, Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 23.1. 2020 12:12
Téma:

Smrtelně nebezpečný koronavirus, jehož epidemie vypukla v čínském městě Wu-chan, má potenciál udeřit kdekoli na světě. Jeho příznaky se podobají obyčejné chřipce, což může ztížit správnou diagnózu. Tento týden navíc úřady potvrdily, že se může přenášet i z člověka na člověka.

Koronaviry způsobují onemocnění zvířat a lidí. Nový, dosud nepříliš prozkoumaný koronavirus, se poprvé objevil v polovině prosince. Do skupiny koronavirů patří také původci smrtících nemocí SARS a MERS. Za jejich epidemie v minulosti mohl přenos viru ze zvířat na člověka.

 

Pokud se chystáte na cesty do zasažených oblastí, vyhněte se nemocným lidem a zvířatům, a to živým i mrtvým. Díky šíření mimo jiné i kontaktem je přenos z jednoho nakaženého na druhého velmi rychlý.

 

 

Primárními příznaky nebezpečného koronaviru jsou horečka a dýchací problémy. Virus navíc způsobuje zápal plic a v krajním případě dokonce i smrt.  "Jakmile se virus dostane do těla, pokusí se napadnout určité buňky. To dělá, protože potřebuje bílkoviny z našich buněk, aby se mohl rozmnožit," řekla Nathalie MacDermottová z londýnského infekčního oddělení.

 

 

Nemoc se podle odborníků nejprve projevuje dýchacími potížemi. Ty doprovázejí i mimoplicní problémy, jako je vysoká teplota a kašel. Nákazu doprovází bolesti svalů, kloubů a hlavy. Pacient je unavený, schvácený.

 

"Naše tělo rozpozná, že se něco děje a bude se snažit virus zabít. Vyprodukuje tak určité látky v imunitním systému, ty se pokusí virus zničit. A kvůli tomuto procesu je nám špatně," vysvětluje MacDermottová.

 

Obecně platí, že by lidé měli dodržovat základní hygienické návyky, jako je mytí rukou. V případě, že se prokáže výskyt nemoci v okolí, měli by nosit roušky.

 

 

Podle odborníků mezi nejohroženější skupinu lidí patří hlavně lidé se sníženou imunitou. Rizikovým faktorem ale může být také věk, děti nebo starší lidé jsou obecně náchylnější. Mezi rizikové pacienty patří i lidé s diabetem, autoimunitním onemocněním, případně s astmatem.

 

"Je tedy potřeba věnovat zvýšenou pozornost právě těm pacientům, kteří mají ještě jiná přidružená závažná onemocnění, to znamená chronická onemocnění. Pacienti, kteří jsou dializováni, pacienti kteří mají nádorová onemocnění," informuje lékařka Vladimíra Bártů.

 

 

Podezření na nákazu smrtícím koronavirem se objevilo i ve Velké Británii. Dvě policejní stanice v oblastech Avon a Somerset musely být uzavřeny poté, co se u policistů objevily příznaky nemoci podobné chřipce. Muž z policejní stanice v Bristolu řekl, že byl nedávno v kontaktu s lidmi, kteří cestovali z čínského Wu-chanu. Případ byl ohlášen poté, co se nakazil koronavirem 30letý muž z USA, který se vrátil z Číny.

 

Panují obavy, že by se zákeřný virus mohl rozšířit do celého světa. "Kromě policistů a pracovníků policejní stanice se příznaky objevily ještě u jednoho občana, který byl preventivně požádán, aby nevycházel z budovy," řekla v prohlášení avonská a somersetská policie. Služebny byly nakonec v průběhu noci znovu otevřeny, protože nákaza koronavirem se nepotvrdila. Mluvčí policie ve vyjádření ujistili veřejnost, že jí v tuto chvíli žádné riziko nehrozí.

 

 

Všechny zásadní informace o nebezpečném koronaviru - příznaky, způsob přenosu, rizika spojená s nákazou a další - jsme pro vás přehledně shromáždili na jednom místě.

TN.cz