zastávky na znamení

Stavíme jen na znamení! V Praze chystají velkou změnu v MHD

Autobus Praha
Zdroj: Profimedia
Téma:

Autobusové zastávky v Praze by mohly být všechny na znamení, navrhuje organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Argumentuje tak úsporou peněz, snížením hluku a emisí. Cestující, kteří by na zastávce nastupovali, by však museli být pro přijíždějícího řidiče dobře viditelní.

Organizátor MHD v hlavním městě navrhuje, aby všechny autobusové zastávky byly na znamení. V současné době je podle jeho dat na znamení přibližně 60 % zastávek, na zbylých 40 % musí řidiči autobusů zastavit ve kteroukoliv denní nebo noční dobu, i když do vozu nikdo nenastoupí a žádný z cestujících zde nevystupuje.

 

"Každé takové zbytečné zastavení zpomaluje provoz, stojí peníze i pohonné hmoty, snižuje tepelný komfort a působí vyšší hluk pro okolí," upozorňuje Ropid na facebookovém profilu Pražské integrované dopravy.

 

Organizátor by tak chtěl všechny zastávky sjednotit. Pokud by cestující před zastávkou nezmáčkl tlačítko STOP nebo to na dveřích, vůz by pokračoval dál. Pro nástup bude cestujícím stačit stát viditelně na zastávce autobusu.

 

Velkou nevýhodu však zastávky na znamení budou představovat pro cestující dobíhající na poslední chvíli, seniory nebo pro cestující s těžkými zavazadly. PID chce o změně cestující zavčas a podrobně informovat. S vrcholem kampaně počítá na červen.

 

 

"Podobný systém funguje běžně v evropských metropolích, například ve Vídni, Berlíně, Paříži, Londýně i dalších, ale i v ČR, například v celém Ústeckém a Libereckém kraji," píše se na profilu PID.

 

Tento záměr doporučil v úterý Výbor pro dopravu pražského zastupitelstva. A z prvotních reakcí je znát, že cestující by návrh uvítali, a pokud ne celodenně, minimálně v nočních hodinách.

 

Z předložené prezentace vyplývá, že současných zastávek na znamení je v Praze 1409, z toho je 25 na znamení pouze v nočních hodinách, stálých zastávek je 933. V České republice mají všechny zastávky na znamení už v Jihlavě nebo Třebíči.

mj TN.cz