Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

v centru Prahy

Všichni jsme stejně teplí! Festival Prague Pride vrcholí karnevalem

Prague pride 2014
Zdroj: facebook.com

Letošní festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), dnes vrcholí tradičním karnevalovým průvodem hrdosti centrem Prahy.

Všichni jsme stejně teplí, znělo heslo pátého ročníku festivalu Prague Pride, který v pondělí oficiálně zahájil koncert, na němž vystoupila zpěvačka Aneta Langerová či rakouská vousatá zpěvačka Conchita Wurst. Festival zakončí karnevalový průvod, který vyrazí v sobotu ve 13:00 z Václavského náměstí. Vydá se do ulice Na Příkopě, přes náměstí Republiky po Revoluční, Řásnovce, Klášterské a po Dvořákově nábřeží přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou, po nich pak do Letenských sadů.

 

Pořadatelé zajistili náhradní prostory také pro dvě akce, které se měly konat v akademické farnosti. Diskusi s řeholnicí o šikaně v církvi a promítání polského filmu Ve jménu o katolickém knězi, který se zamiluje do mladíka, na církevní půdě zakázal arcibiskup Dominik Duka. Debata se přesunula na filosofickou fakultu.

 

Přehlídka s průvodem se konala poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla akce obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

 

 

V dalších letech pak protestní akce postupně slábly. Odpůrci se chystají protestovat i letos. Do míst, jimiž v sobotu vede trasa pochodu, svolali svá shromáždění. Pořadatelé Prague Pride spolupracují s policií, na místě budou mít i bezpečnostní agenturu.

pet tn.cz / ČTK