Mrtví, ale ne zbyteční

Život po životě: 8 tipů, jak můžeme být užiteční i po smrti

Kostra
Zdroj: Profimedia
Téma:

Spousta Čechů se angažuje v různých občanských sdruženích, posílá dárcovské smsky nebo dává peníze na charitu. Málokdo ovšem ví, že můžeme všichni dobrý skutek udělat i po smrti.

Nejde jen o darování ogránů, které mohou někomu zachránit život, zatímco my už budeme na onom světě. Koneckonců orgány mohou darovat například i vážně nemocní lidé, například s AIDS.


Jen takové orgány nejdou na transplantaci, ale putují na specializovaná pracoviště a do laboratoří, kde mohou lékařům a vědcům poskytnout neocenitelné poznatky v poznávání a boji proti nemocem. Co jiného můžete i po vlastní smrti dokázat?


1. Darujte své tkáně


Darování se netýká samozřejmě jen orgánů, darovat můžete i jiné části těla, například tkáně. Třeba oční rohovky, srdeční chlopně, vazy nebo kosti.


2. Odkažte své tělo vědě


Lékařské fakulty se dlouhodobě potýkají s nedostatkem těl, která by studenti nejen prvních ročníků mohli zkoumat a učit se z nich na své budoucí povolání. Pokud tedy své tělo v závěti odkážete vědě, uděláte něco pro budoucí generace lékařů i jejich pacientů.3. Pomozte lékařům procvičovat dovednosti


Jak upozorňuje americká CNN, mrtvá těla nepotřebují nutně jen studenti medicíny, ale i již "hotoví" doktoři. I oni si čas od času potřebují vyzkoušet nové nebo polozapomenuté postupy. A je rozhodně lepší trénovat na mrtvém těle, kde nehrozí doživotní zdravotní následky.


4. Pomozte kriminalistům při vyšetřování zločinů.


Pokud vás vždycky fascinovalo, jak patologové a soudní lékaři dokáží poznat, jak dlouho je třeba oběť vraždy po smrti, je to díky mnoha darovaným tělům. V americkém Tennessee dokonce stojí jakási farma mrtvol, která se na forenzní zkoumání přímo specializuje.


5. Přispějte k vývoji bezpečnějších automobilů


Tahle možnost je už hodně bizarní, ale opravdu existuje - americká Wayne State University přijímá mrtvoly na crash testy. Zatímco normálně v autech při simulovaných nehodách sedí plastové figuríny, tady nárazy zkoušejí se skutečnými lidskými těly.6. Prodejte své tělo překupníkům


Nejde o překupníky s orgány, ale o specializované firmy, které plní poptávku výzkumných a vědeckých zařízení a na klíč dodávají orgány a další části těl vědcům a výzkumníkům.


7. Pošlete se posmrtně kolem světa


Je to pár let zpátky, co výstava Bodies, předvádějící skutečná mrtvá těla v muzeích a galeriích šokovala svět. A muzejním exponátem se můžete stát i vy - institut, který těla balzamuje, totiž sídlí v Německu.


8. Staňte se kostlivcem


Výzkumníci a vědci z celého světa jezdí do Maxwelova muzea antropologie v Novém Mexiku, aby obdivovali a studovali zdejší rozsáhlou kolekci kostlivců. A dá se očekávat, že o kostry bude stát i některá z českých univerzit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz