Abu Bakr Bagdádí

Vůdce Islámského státu je mrtvý! Potvrdili to i teroristé z ISIS

Abu Bakr al-Baghdadi
Zdroj: Profimedia

Nejhledanější terorista Abu Bakr Bagdádí zemřel. Irácké nezávislé televizi to měli potvrdit přímo příslušníci Islámského státu. Jeho nástupce teroristé z ISIS vyberou v nejbližších dnech.

O úmrtí vůdce Islámského státu informovala irácká televize As-Sumaria. Nejužší vedení Islámského státu chce v nejbližších dnech určit nástupce Bagdádího. Jak samozvaný chalífa Islámského státu zemřel, irácká televize neuvedla.

 

Televize As-Sumaria získala informace od zdroje blízkého ISIS. Podle něj měl zprávu Islámský stát rozhlásit v severoiráckém městě Tal Afar. Po oznámení zprávy o úmrtí vůdce měl ve městě vypuknout chaos a střety mezi stoupenci a odpůrci Bagdádího, uvedl web Iraqinews.com

 

Zástupci Irácké vlády informaci televizi As-Sumaria nepotvrdili. Zprávy o tom, že byl chalífa Islámského státu zabit, se v minulosti objevily opakovaně, všechny se ukázaly jako nepravdivé.

 

ISIS měl ale jen den před tím, než televize As-Sumaria zprávu zveřejnila, zrušit zákaz, který na ovládaném území zapovídal spekulovat o úmrtí chalífy. Tomu, koho při tom přistihli, hrozilo až 50 ran bičem. Přitom před týdnem bojovníci ISIS upálili duchovního, který při kázání řekl, že chalífa zemřel.

 

 

Že zabilo Bagdádího uvedlo 16. června ruské ministerstvo obrany, které uvedlo, že terorista zemřel při náletu na velitelské stanoviště na jižním předměstí hlavní bašty ISIS v Sýrii, města Rakká. Bagdádí měl zemřít už na konci května.

 

Za nejpravděpodobnější nástupce považuje irácká televize Ajáda al-Džumailiho nebo Ijáda al-Obaidiho, kteří byli oba vysoce postavenými důstojníky v armádě Saddáma Husajna a vysoké posty zastávají i v hierarchii ISIS. Ať se nástupcem stane kterýkoliv z nich, zřejmě nebude užívat titul chalífa, tedy vůdce všech muslimů.

 

Do bašty ISIS v Sýrii pronikly Syrské demokratické síly:

vbo TN.cz