rizikové těhotenství

"Vyberte dvě děti, které přežijí," nutili matku lékaři. Žena odmítla

Čtyřčata
Zdroj: Profimedia
Téma:

Sedmadvacetiletá Kendall MacDonaldová dlouho nemohla otěhotnět. Následně se jí to s partnerem podařilo, a to několikanásobně. Radost však vystřídal šok. "Vyberte si jen dvě ze čtyř svých dětí, ohrožují vaše zdraví," uslyšela od lékařů mladá maminka. Neposlechla, teď má čtyři krásná miminka.

Mladá žena z Nového Zélandu měla problémy s plodností. S manželem Joshem měli jedno dítě, tříletého Brooklyna, a oba si moc přáli pořídit synkovi sourozence. Jelikož sedmadvacetiletá Kendall MacDonaldová trpí syndromem polycystických vaječníků, který často vede k neplodnosti, a endometriózou, což je velmi nepříjemné gynekologické onemocnění, otěhotnět podruhé pro ni bylo velmi komplikované.

 

Po letech marných pokusů už pár málem vzdal veškeré naděje. Nakonec se však jí a jejímu partnerovi podařilo to, co rozhodně neočekávali ani lékaři. Kendall otěhotněla s dvojčaty. A to dokonce nadvakrát. Kvůli onemocnění měla velmi nepravidelnou ovulaci, a tak brala léky, které však způsobily, že se během jednoho cyklu uvolnilo více vajíček.

 

Když se na těhotenském testu objevily dvě čárky, pár byl štěstím bez sebe. Následoval však šok. "Lékař v mé děloze objevil nejdřív druhé bijící srdce, pak třetí, čtvrté… Nemohla jsem tomu uvěřit," vzpomíná Kendall pro Daily Mail.

 

Jenže radost následně vystřídaly obrovské obavy. Ve dvanáctém týdnu těhotenství lékaři maminku informovali, že je velká šance, že přežije pouze jeden pár dvojčátek. "Lékaři mi navíc řekli, že těhotenství ohrožuje moje zdraví. Doporučili mi, ať rozhodnu, které z dvojčat nechám přežít a podstoupím potrat," vypráví.

 

"Nemůžu ani popsat, jaké to je, když se ve vás pohybuje šestnáct končetin," napsala tehdy ještě těhotná Kendall ve svém příspěvku na facebooku.

 

 

Ale pár to nechtěl vzdát. Změnili lékaře a nová gynekoložka jim řekla, že pokud si pár přeje donosit všechny čtyři děti, udělá všechno proto, aby se to podařilo. Maminka tak nastoupila na pozorování do nemocnice. "Bylo mi řečeno, že miminka se musí donosit aspoň do 28. týdne těhotenství, aby měla šanci na přežití," říká Kendall.

 

 

Když se přehoupl onen osmadvacátý týden, podstoupila Kendall císařský řez. Čtyři malá miminka vážila jen něco málo přes jedno kilo. Novorozeňátka byla napojena na dýchací trubice a umístěna do inkubátorů, kde si pobyla 12 týdnů. Následně si je šťastní rodiče odnesli domů. "Je to zázrak," říkají hrdí rodiče pěti dětí.

mj TN.cz