vybavte prvňáčka

Vyberte penál správně: Poradíme, jak ušetřit a co nesmí chybět

Školní penál
Zdroj: Thinkstockphotos
Správný výběr penálu je extrémně důležitý (ilustrační foto)
Téma:

Školní batoh, přezůvky, věci na cvičení a samozřejmě také penál - tím vším budete muset dítko vybavit před nástupem do školy. Především pro prvňáčka je výběr prvního penálu extrémně důležitý, dejte si na něm tedy záležet.

Na to, až se naučí psát, se těší snad každý prvňáček. Aby mu to ale šlo co nejjednodušeji, potřebuje to správné vybavení. Přečtěte si, co by v penálu žádného mrňouse nemělo chybět a jak na výbavě ušetřit.

 

Až se vydáte penál nebo pouzdro kupovat, vždy s sebou přiberte i dítko, které ho bude používat. Není totiž nic horšího, než když vyberete pouzdro, které je podle vás perfektní, ale dítěti se nebude líbit. Vždyť je to věc, kterou na lavici ostatní vidí jako první a se kterou se chce školák chlubit kamarádům.

 

V obchodech si můžete vybrat celou řadu modelů, od těch úplně malých, do kterých se stěží vejdou dvě tužky, přes jednopatrové až po takové, které připomínají malý dům. Rozhodnout se také můžete, zda si pouzdro koupíte prázdné, nebo už vybavené.

 

 

A právě toto rozhodnutí vám může ušetřit dost peněz. Ačkoli vybavený penál pořídíte klidně i za tři stovky a může to vypadat, že máte za pár korun vyhráno, vězte, že tomu tak není. Levné psací potřeby totiž obvykle nevynikají svou kvalitou - pastelky se lámou, tužka se špatně drží, pero přestalo psát. Je tedy dost pravděpodobné, že za pár týdnů budete muset kupovat všechno nové, proč to tedy neudělat hned?

 

Pro prvňáčka jsou nezbytností kvalitní pastelky. Ideální je vybrat nelámací trojhranné se středně měkkou tuhou. Dětem se budou dobře držet a nebudou se muset zlobit s jejich častým ořezáváním. Nezbytností je také dostatečná zásoba tužek, se kterými se děti začínají učit psát. Mějte na paměti, že žádná jiná než číslo 2 se pro malé děti nehodí. V základní výbavě by nemělo chybět ořezávátko, ideálně se zásobníkem, guma, krátké pravítko (max. 20 cm) a nůžky s kulatou špičkou, aby se děti neporanily.

 

 

Výběr správného pera pro prvňáčka vás čeká kolem Vánoc a je extrémně důležitý. Pokud se totiž dítě nenaučí pero správně držet hned na začátku, později může mít se psaním pořádné problémy. Vhodné je vzít dítě při výběru psací potřeby s sebou, může si tak ihned vyzkoušet, jestli mu dobře sedí v ruce.

 

Pokud si výběrem pera nejste jisti, poraďte se nejdříve s učitelkou, ta ví, co je pro děti ideální. Pero pro prvňáčka by mělo být trojhranné s neklouzavou úchopovou plochou. Vybírejte takové, u kterého jde snadno vyměnit náplň, pokud chcete ušetřit, vyhněte se těm jednorázovým. Neváhejte hned v obchodě vyzkoušet, jak pero píše. Hrot by neměl škrábat, ale lehce klouzat po papíře.

mom TN.cz