kontrola totožnosti

Výběry peněz čeká revoluce, k ověření poslouží i selfie

Téma:

Selfie fotka jako ověření totožnosti při výběru peněz z bankomatu, tak by to u nás mohlo vypadat už na začátku roku 2018. Na základě nové legislativy Evropské unie připravuje totiž české ministerstvo financí zákon, který zpřísní pravidla pro kontrolu totožnosti při elektronických platbách.

Fotografie sebe sama pořízená telefonem je velkým fenoménem. Ve světě takových fotek vznikne až milion denně. Selfie fotky budou mít od příštího roku nové využití. Banky je budou moct používat jako další způsob ověření totožnosti. Svým klientům pak můžou dát možnost si pomocí selfie například vybrat peníze z bankomatu.

 

Podle zákona, který putuje do sněmovny, bude muset klient banky při elektronických platbách povinně prokázat svoji totožnost nejméně dvěma způsoby. Už nyní funguje ověřování pomocí SMS zprávy. Biometrické údaje jsou další možností. Na Česko tlačí Evropská komise.

 

"Je povinností České republiky transponovat do roku 2018, takže my uděláme všechno proto, aby se to stihlo," sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

 

Velká část bank používá nebo plánuje zavést ověřování totožnosti pomocí otisku prstů. Ovšem nebrání se ani selfie. "To je pro nás v tuto chvíli ještě budoucnost, ale nevylučuji to," uvedl mluvčí Komerční banky.

 

 

"V současné době zvažujeme všechny možnosti, všechny technologické možnosti, které jsou na trhu dostupné," vysvětlil mluvčí Equa bank. "Pokud budou do budoucna v mobilních telefonech zabudované další prvky, právě biometrické prvky prostřednictvím selfie, tak určitě ano," souhlasí mluvčí Unicredit bank.

 

Zákon o dvojím ověřování totožnosti chce ministerstvo financí protlačit sněmovnou do podzimních voleb.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova