doporučení pro rodiče

Vybíráte operátora a tarif pro dítě? Na tyhle parametry je dobré se zaměřit

Holčička s mobilem
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
6.9. 2020 5:45
Téma:

Mnoho rodičů uvažuje nad tím, že vybaví své děti mobilním telefonem. Kromě samotného přístroje je velmi důležitý také výběr správného operátora a tarifu. Těch je poměrně velké množství, je proto dobré se zaměřit na některé parametry.

"Pokud chcete dostupné nabídky posoudit svědomitě, vyhraďte si na tuto činnost dostatek času, na telekomunikačním trhu totiž působí několik desítek operátorů a každý z nich má ve svém portfoliu několik různých produktů,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

 

Parametry pro výběr operátora pro dítě jsou velmi podobné těm klasickým. Nejprve je nutné si ujasnit, jak moc pevnou vazbu k operátorovi dítě bude mít. Jde o anonymitu i časový závazek, kdy se lze rozhodnout mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou.

 

Dalším faktorem je podle dTestu tarifikace. Jde o způsob, jakým operátor účtuje uskutečněný hovor po první provolané minutě – zda po sekundách (60+1), půl minutách (60+30) nebo minutách (60+60).

 

 

Při výběru tarifu je dobré se zaměřit nejen na klasická kritéria, jako jsou například objem čerpání dat či volání do vlastní sítě zdarma, ale také na škálu funkcí, které umožní rodičům nastavení a kontrolu.

 

Rodiče tak mohou například zakázat volání na drahá či zahraniční čísla, blokovat multimediální zprávy a prémiové SMS. U dětských tarifů by podle dTestu mělo být možné nastavit limit pro volání a čerpání dat.

 

"Pro přehled služeb čerpaných dítětem doporučujeme zřízení samoobsluhy, která nonstop zobrazí nejen aktuální útratu, ale také přístupové heslo k případným změnám nastavení. To by mělo zůstat dětskému uživateli logicky zapovězeno,“ vysvětluje Hekšová.

 

 

Tři základní varianty závazku:

 

Předplacená karta

Ta je oblíbeným řešením především u menších dětí, které se teprve učí s telefonem zacházet. Má své nevýhody v podobě dobíjení kreditu a nemožnosti hovoru při jeho vyčerpání, na druhou stranu je touto cestou zabráněno vysokým účtům za telefon i složitému blokování čísla u operátora v případě ztráty či odcizení mobilu.

 

Smluvní tarif s paušálem

Ten se uplatňuje u starších dětí s větší potřebou volání i písemné komunikace. Doporučuje se věnovat pozornost nastavení měsíčního limitu na volání i čerpání dat.


Rodinný tarif

Patrně nejkomfortnější varianta, kdy platíte paušální částku a k tomu máte k dispozici několik dalších čísel s rozdílnými službami. "Pozor si dejte pouze na to, že u některých operátorů bývá balíček dat sdílený, tedy společný pro celou rodinu," uzavírá Hekšová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz