Hrozí mu 8 let

Vybržďovače z Bíliny obžalovali! Za ohrožení ale trest nedostane

Státní zástupce obžaloval řidiče, který v říjnu agresivně vybržďoval vozidlo na silnici z Bíliny do Mostu. Po pronásledování riskantním smykem zablokoval cestu řidiči kvůli banálnímu sporu. Původně ho policie stíhala za obecné ohrožení, nakonec jde ale podle vyšetřovatelů o vydírání se zbraní. Právě za zbraň se dá totiž považovat i auto.

Podobné manévry na silnici zažít opravdu nechcete. Stalo se to loni v říjnu na cestě z Bíliny do Mostu. Řidič služební fabie opakovaně vybržďoval auto jedoucí za ním. "Ohrozil můj život, mé spolujezdkyně, ohrozil vzadu životy v těch autech," popsal poté napadený řidič.

 

Desetikilometrové honičce, při které šlo evidentně o život a během které agresivita řidiče narůstala, přitom předcházel banální spor na kruhovém objezdu. Po krátké hádce to vypadalo, že si řidiči vše vyříkali, ukázalo se však, že to byl teprve začátek.

 

Policie po necelém půlroce ukončila vyšetřování a případ předala státnímu zástupci. Překvapivé ovšem je, za jaký trestný čin se řidiče rozhodl poslat k soudu. "Pro zločin vydírání, pro který lze uložit trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," sdělil státní zástupce Václav Richter.

 

 

Původně byl řidič stíhán za obecné ohrožení, podle státního zástupce je ale vydírání vzhledem k situaci mnohem výstižnější. "Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody," stojí v trestním zákoníku.

 

"Tam je právě ten znak vydírání," doplnil Richter. Obžalovaný řidič, kterého štáb TV Nova kontaktoval, se k případu nechtěl vyjádřit. Nejpozději do měsíce by měl mostecký okresní soud nařídit hlavní líčení.

Martin Kočárek/epa TN.cz