exploze v Buštěhradě

Výbuch plynu zničil byt, hořícího majitele hasili sousedé

Téma:

Mohutný výbuch otřásl ve středu v noci centrem Buštěhradu na Kladensku. Exploze plynu zničila byt v dvoupatrovém domě, hořícího majitele hasili sousedé a musel pro něj přiletět záchranářský vrtulník.

Obrovská rána se ozvala těsně před půlnocí v Kladenské ulici v domě se sedmi byty.

 

„Byla to taková rána, že mě to shodilo z postele,“ popsal výbuch muž z bytu v patře.

 

Z krajního bytu v přízemí vyletělo okno i s rámem a uvnitř začalo hořet. Asi pětatřicetiletý majitel se vypotácel ven a sousedé uhasili oblečení, které na něm plálo. Později se jeho zranění ukázala natolik vážná, že pro něj musel přiletět záchranářský vrtulník.

 

Obyvatelé rovněž pomohli ven zhruba šedesátileté ženě ze sousedního bytu, kterou zavalila příčka, proražená tlakovou vlnou. Paní nakonec skončila v nemocnici.

 

Nedlouho po výbuchu přijely první posádky hasičů, záchranářů a policistů. Hasiči vypnuli přívod plynu a elektřiny, oheň zlikvidovali během několika minut.

 

 

Ukázalo se, že kromě dvou zraněných a deseti nájemníků, kterým se podařilo uniknout, není uvnitř už nikdo. Hasiči proto přerušili odklízení sutin a počkali na příjezd statika. Ten měl posoudit, zda pohyb v domě není nebezpečný.

 

Čtyři z obyvatel využili nabídku radnice na přechodné ubytování, zbylých šest šlo nocovat k příbuzným a známým. Kdy se budou moci vrátit domů, není zatím jasné.

 

Příčinu exploze vyšetřují společně s hasiči kriminalisté. Jeden z nájemníků tvrdí, že už dříve byl ze suterénu pod zničeným bytem, kde je hlavní uzávěr, několikrát cítit závan plynu. Podle něj ho údajně osudnou noc ucítil i majitel, který se zřejmě chtěl podívat, co se děje. A bohužel si nejdříve rozsvítil.

 

 

TN.cz