Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.10. 2016 20:57
galerie exploze plynu?

Výbuch srovnal dům se zemí. Oběť vyhrabali po 14 hodinách

Zdroj: TV Nova

Mohutná exploze ve středu naprosto zdemolovala rodinný dům v Kladně. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému i speciální pátrací USAR tým. Jednoho zraněného se podařilo zachránit. Jeho 68letého otce našli hasiči po 14 hodinách mrtvého.

Exploze se ozvala zhruba půl hodiny před polednem v městské části Kročehlavy, v ulici 5. května. Zatím sice není jasné, co vybuchlo a proč, ale je pravděpodobné, že šlo o explozi plynu.

 

Udržovaný dům se rázem změnil v hromadu sutin. Muži středního věku se podařilo dostat ven. Po ošetření na místě a po připojení na umělou plicní ventilaci ho záchranáři ve vážném stavu převezli do pražské nemocnice ve Střešovicích.

 

"Máme podezření na další osobu, která by se měla nacházet uvnitř zdemolovaného objektu," řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Měl to být otec zraněného a ještě mohl žít. Proto museli hasiči odklízet trosky opatrně bez pomoci techniky, doslova cihlu po cihle. Na pomoc jim přijel alespoň speciální sací bagr.  A kynologové z tzv. USAR týmu, který se specializuje na vyhledávání osob v sutinách například po zemětřeseních.

 

Po 14. hodině se z trosek podařilo zachránit malého jorkšírského teriéra.

 

Dům byl zcela zničený a hasiči museli před zřícením zabezpečit vedlejší dům, který exploze také poškodila. Podle prvních poznatků statika bude muset být zřejmě stržen. Na místo byli povoláni rovněž energetici, aby zastavili přívod plynu a vypnuli elektřinu.

 

117

GALERIE: Výbuch domu v Kladně

Zdroj: TN.cz

Výbuch domu v Kladně - 1

Hodnocení:

 

Záchranné práce trvaly více než čtrnáct hodin. Hasiči je přerušovali jen na chvíli, aby mohli trosky prohledat psi. Když označili nějaké místo, pustili se hasiči znovu do mravenčí práce. Bylo to komplikované, psi jsou totiž vycvičeni na hledání živých lidí.

 

Před druhou hodinou hasiči objevili stopy krve. Ty je nasměrovaly pod obrovskou hromadu sutin do sklepa, kde našli tělo pohřešovaného muže. Lékař už mohl jen konstatovat smrt. Podle prvotního ohledání neměl šanci přežít.

 

Záchranné práce tak dvě a půl hodiny po půlnoci skončily. Zbořeniště hlídají policisté, ráno by se mělo naplno rozběhnout vyšetřování příčiny tragédie.

 

Podívejte se na videozáznam z místa výbuchu:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Pyrotechnika nezachránil ani speciální oblek. Roztrhala ho bomba!

Živé záběry: Jak to vypadá, když exploduje dům ve skutečnosti? Ve filmu je to jiné

tn.cz / gar