Exploze v Libanonu

Výbuch v Bejrútu srovnal se zemí celý přístav. Téměř nic nezbylo! FOTO

Lucie Staničková
Lucie Staničková
5.8. 2020 16:49
Téma:

Přístav v Bejrútu patřil svou rozlohou 1,2 milionu metrů čtverečních k největším na Blízkém východě. Po výbuchu, který v úterý otřásl hlavním městem Libanonu, však z původní rozlohy zbyla nezasažená údajně nanejvýš tři procenta.

O stavu přístavu informoval server televize MTV Lebanon. "V přístavišti mohlo v jednu chvíli kotvit až šestnáct lodí. Není však jasné, kolik jich tam bylo v době výbuchu," uvádí server.

 

GALERIE: Přístav v Bejrútu po explozi

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Přístav v Bejrútu po explozi - 1

 

Na místě zůstala stát pouze nejvyšší betonová budova, která je v současné době velmi poškozená. Jedná se o silo s obilím, jehož obsah rozmetal po okolí mohutný výbuch.

 

Takto vypadá místo před a po výbuchu:

 

Podle libanonského premiéra Hassana Diaba může za výbuch 2750 tun dusičnanu amonného neboli ledku. Ten měl být údajně uložený v jednom ze skladů v přístavu bez jakýchkoli bezpečnostních opatření.

 

 

"Nepolevíme, dokud nenajdeme ty, kteří jsou za to, co se stalo zodpovědní," prohlásil premiér.

 

Podle experta na výbušniny Anthonyho Maye zabarvení mraku kouře však neodpovídá dusičnanu amonnému. "Netvrdím, že se na tom dusičnan nepodílel, ale zdá se, že zde byly i jiné látky," citovala CNN Maye.


Bejrútský přístav v Libanonu se otevřel v roce 1887. Měl strategickou polohu, jelikož spojoval komerční trhy Asie, Evropy a Afriky. Mimo jiné měl přímé spojení s dalšími 56 přístavy na těchto třech kontinentech.


Každoročně byl schopný přijmout okolo 3100 lodí, které sem přijížděly a tvořil hlavní zásobovací kanál do země.

 

Zničený Bejrút z ptačí perspektivy:

 

TN.cz