Zemřelo 13 havířů

Výbuch v dole na Stonavě: Lidé poslali rodinám horníků 7 milionů

Horník při práci v dole Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Rodiny horníků, kteří zemřeli při důlním neštěstí 20. prosince 2018 na Dole ČSM-Sever ve Stonavě, si rozdělí mezi sebe skoro sedm miliónů korun. Veřejnou sbírku vyhlásila OKD den po tragédii, tedy 21. prosince, a lidé měli možnost na účet přispívat až do konce ledna.

Do sbírky se zapojila Nadace OKD a Spolek svaté Barbory (SSB). Nadace vybrala celkem částku 2 722 314 a SSB 4 051 361 korun. Dohromady si rodiny rozdělí 6,7 miliónů korun.

 

"Jednotlivé částky se pohybovaly v rozmezí od 2 korun až po 325 tisíc korun," řekla ředitelka Nadace OKD Karolína Preisingerová.

 

Částka bude jednorázově přerozdělena mezi manželky, družky a děti horníků. "Potřebujeme zejména zjistit údaje o manželkách, družkách a dětech. To bude mít vliv na výši finančního daru, protože si uvědomujeme, že například náklady čtyřčlenné rodiny jsou mnohem vyšší než u dvoučlenné," uvedla Preisingerová.

 

"Naší společnou snahou je, aby finanční dary byly předány v co možná nejkratším termínu, bez zbytečných časových prodlev," dodala.

 

Je to vůbec poprvé co Nadace OKD vyhlásila humanitární akci. "Jsme hornická nadace a máme velkou úctu ke všem lidem, kteří v dolech pracují," řekla Preisingerová.

 

 

Neštěstí se stalo 20. prosince 2018, kdy v hloubce 800 metrů vybuchl metan. V osudný den, přišlo v dole o život 13 lidí, z toho 12 Poláků. "Žádné peníze život nenahradí, ale prvotní materiální pomoc je určitě pro pozůstalé rodiny nepostradatelná," dodala Preisingerová.

 

Také SSB děkuje a bude sirotky důlního neštěstí podporovat i v budoucnu. „Velmi děkujeme za poskytnuté dary, a to nejen v souvislosti s tímto konkrétním důlním neštěstí, ale také všem dalším dárcům, kteří je svými dary podporují, a doufáme, že nám v budoucnu zachovají svou přízeň,“ řekla předsedkyně SSB Monika Němcová.

 

Připomeňte si reportáž TV Nova o neštěstí v dole:
 

Související témata:
lsk TN.cz