výbuch paneláku

Výbuch v Prešově mohl být ještě horší! Zmírnilo ho zřícené schodiště

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 8:36
13.12. 2019 8:20
Téma:

Katastrofa v Prešově mohla být podle odborníka ještě horší. Kdyby totiž schodiště nebylo zbořené, mohl by výbuch zřejmě zdevastovat i další poschodí. Plyn se do stoupaček dostal nejspíš přes spáry mezi panely, které dělníci neutěsnili.

Silný výbuch v Prešově a jeho následky zaskočily i experty. Exploze měla sílu několika kilogramů trhaviny. Děkan Hornické fakulty Technické univerzity v Košicích Michal Cehlár tvrdí, že katastrofa mohla být ještě horší.

 

"Pokud by to schodiště nebylo zbořené, je možné, že by došlo k poškození dalších pater, protože tam byl tlak," řekl pro zpravodajský portál TVNoviny.sk.

 

Plyn je lehký, stoupá nahoru a neměl kam uniknout. Proto se nahromadil v nejvyšších poschodích. "Aby plyn vybouchl, potřebuje impuls. Mohl jím být elektrický proud z vypínačů nebo z trafostanic," vysvětluje Cehlár.

 

 

Domovník už nejspíš tuší, jak se plyn mohl dostat do stoupaček v paneláku. Plyn nejspíš vniknul do teplovodního potrubí, které před bytovkou odřízli. Dno je z betonu, na kterém jsou panely. Ty podle něj dělníci neutěsnili, takže plyn mohl unikat přes spáry.

 

Slovensko ministerstvo vnitra ve čtvrtek ocenilo trojici hasičů, kteří zasahovali po výbuchu v paneláku. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz