Exploze v Indonésii

Vybuchl jeden z nejnebezpečnějších vulkánů světa. Chrlí růžová mračna

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 11:53
13.2. 2020 10:27
Téma:

Nejaktivnější sopka indonéského poloostrova Jáva začala chrlit dým ve čtvrtek v 10:16 ráno tamního času. Téměř 3 000 metrů vysoká sopka Merapi vyslala k nebi sloupec popela až do výšky dvou kilometrů. Vulkanologové varují všechny okolní obyvatele před smrtícími mračny a sopečným spadem.

Čtvrteční výbuch podle agentury pro geologické katastrofy trval zhruba 150 sekund. Středisko pro vulkanologické a geologické ohrožení varuje turisty a místní obyvatele, aby se vyhýbali pohybu v okruhu tří kilometrů od vulkánu.

 

Merapi se nachází zhruba 28 kilometrů severně od indonéské provincie Yogyakarta. Ta má zhruba 2,4 milionu obyvatel. Tisíce z nich přitom žijí v přímé blízkosti sopky a na jejím úpatí. Sopka je dokonce zaznamenána na seznamu šestnácti nejnebezpečnějších vulkánů světa, Decade Volcanoes.

 

 

Experti na sopky varují, že další exploze by mohla způsobit zhroucení tzv. sopečného dómu, tedy části kráteru samotného vulkánu. Okolí sopky by tak mohly zasypat sopečné úlomky, popel a zplodiny přímo z jejího jícnu.

 

Nebezpečí přináší také tzv. studená láva. Tedy směs sopečných zplodin smíchaná s vodou. Ohrožuje zejména lidi žijící podél řek a její hrozbu zvyšují bouřky a přívalové deště.

 

 

Vulkanologové vyměřili kolem sopky tříkilometrové bezpečnostní pásmo a obyvatele oblasti vyzvali, aby v rámci preventivního opatření zvážili přesun na bezpečnější místo.

 

Jejich zdraví ohrožuje sopečný popel a pyroklastická mračna, tedy směs sopečných plynů, úlomků magmatu a popela. Podobná směs může dosahovat teploty až 1100 °C.

 

 

Superaktivní sopka Merapi leží na hranici provincií Střední Jáva a Yogyakarta. Vybuchuje pravidelně od roku 1548. Gigantická erupce mezi říjnem a listopadem 2010 zabila 353 lidí a více než 350 000 jich muselo opustit své domovy.

 

Od 21. května 2018 zůstává sopka ve druhém výstražném stupni nebezpečí. Merapi je jednou ze 129 nejaktivnějších sopek indonéského souostroví.

TN.cz